
Folia bąbelkowa, nazywana także folią pęcherzykową, to niezwykle uniwersalny produkt, dostępny w postaci długich rolek, kopert oraz woreczków. Znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach biznesu, jak i w codziennym życiu, podczas wysyłania paczek, domowych porządków lub ochrony różnego rodzaju przedmiotów przed wysoką lub niską temperaturą.
Z czego zrobiona jest folia bąbelkowa?
Podstawowym materiałem, niezbędnym przy produkcji folii bąbelkowej jest polietylen. Wyróżnia się on wysoką elastycznością oraz doskonałą odpornością na działanie czynników zewnętrznych. Nie przepuszcza wody ani powietrza, umożliwia zabezpieczenie wszelkiego rodzaju produktów przed wilgocią, pyłem lub kurzem. Jest ponadto odporny na działanie szkodliwego promieniowania UV, dzięki czemu folia bąbelkowa może być przechowywana także na słońcu.
Polietylen jest substancją w pełni bezpieczną i nietoksyczną. Dzięki tym właściwością jest dopuszczony do kontaktu z żywnością i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu. Folia bąbelkowa wykonana z polietylenu może być także wykorzystywana wielokrotnie i poddana recyklingowi. Dzięki temu stanowi ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie, przyczyniające się do zmniejszenia produkcji odpadów nieprzetwarzalnych.
Historia wynalezienia folii bąbelkowej
Chociaż folia bąbelkowa to produkt, z którym każdy z nas miał do czynienia niejednokrotnie, niewiele osób wie, jaka historia wiąże się z jej wynalezieniem. W roku 1957 dwóch amerykańskich inżynierów, Alfred Fielding i Marc Chavannes, pracowali nad stworzeniem nowego rodzaju plastikowej tapety. Opracowali więc specjalną maszynę, która wytwarza trójwymiarową, wypukłą, plastikową folię, pokrytą pęcherzykami powietrza.
Wynalazek nie cieszył się popularnością i nie zyskał aprobaty dekoratorów wnętrz. Fielding i Chavannes postanowili więc zastosować folię bąbelkową w roli izolatora ciepła, dedykowanego szklarniom ogrodowym, lecz i to nie przyniosło oczekiwanych rezultatów. Ostatecznie, jeden z pracowników firmy założonej przez inżynierów, zaproponował, aby wykorzystać materiał do zabezpieczenia sprzętu komputerowego podczas transportu.
W taki sposób produkt rozpowszechnił się na rynku globalnym. Wraz z biegiem czasu zmieniała się jego struktura - grubość, wytrzymałość i wielkość pęcherzyków. Uniwersalna folia bąbelkowa, jaką znamy dzisiaj, powstała więc przez czysty przypadek. Obecnie dostępna jest także w wielu wariantach i rozmiarach, dzięki czemu zapewnia ogromny zakres zastosowań.
Jak powstaje folia bąbelkowa?
Do produkcji folii bąbelkowej wykorzystywane są niewielkie grudki specjalnej żywicy polietylenowej. Syntetyczna żywica umieszczana jest w podłużnym cylindrze, wewnątrz którego znajduje się śruba. Następnie surowiec poddawany jest obróbce termicznej i podgrzewany do temperatury 420 stopni celsjusza. Kiedy żywica zmienia się w ciecz, za pomocą cylindra wyciska się ją na dwa połączone ze sobą arkusze plastikowej folii.
Następnym krokiem jest spłaszczenie przygotowywanego materiału i wycięcie niewielkich otworów za pomocą mechanicznej rolki. Podczas przesuwania się folii, powietrze przedostaje się przez otwory, a następnie zostaje uszczelnione i zamknięte w środku za pomocą kolejnej warstwy folii. Gotowa folia bąbelkowa jest przycinana do odpowiednich rozmiarów, zwijana w rolkę lub wykorzystywana do produkcji kopert i woreczków.
Ze względu na wysoką porowatość polietylenu, wytwarzanie folii bąbelkowej to skomplikowany proces. Aby folia zachowała właściwości amortyzacyjne, wypukłe pęcherzyki muszą mieć odpowiednią grubość i cechować się wytrzymałością. Z tego względu wielu producentów decyduje się na zastosowanie dodatkowej, ochronnej warstwy folii, której zadaniem jest uszczelnienie i zapobieganiu wydostawania się powietrza na zewnątrz.
Najpopularniejsze sposoby wykorzystania folii bąbelkowej
Folia bąbelkowa to elastyczny arkusz polietylenu, pokryty niewielkimi pęcherzykami, wypełnionymi powietrzem. Posiada właściwości amortyzacyjne, izolacyjne a także termoizolacyjne. Jest miękka, a przy tym wytrzymała i odporna na rozerwanie i kontakt z różnego rodzaju cieczami. Dzięki tym właściwościom znajduje zastosowanie w wielu działalnościach.
Najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie folii bąbelkowej jest z pewnością pakowanie wszelkiego rodzaju przesyłek. Miękka i elastyczna struktura folii doskonale zabezpiecza szkło, sprzęt elektroniczny, meble, a nawet produkty spożywcze. Z tego względu jest powszechnie stosowana w firmach wysyłkowych, sklepach internetowych, hurtowniach, magazynach, a nawet placówkach pocztowych.
Opakowanie wypełnione folią bąbelkowym nie tylko zabezpiecza towary przed uszkodzeniem mechanicznym, ale także izoluje je od niekorzystnych czynników zewnętrznych. Polietylenowa folia chroni wszelkiego rodzaju przedmioty przed zabrudzeniem, wilgocią oraz oddziaływaniem zmiennej temperatury.
Powietrze, znajdujące się w pęcherzykach folii bąbelkowej nadaje jej właściwości termoizolacyjnych. Zabezpiecza ona zarówno przed niską, jak i bardzo wysoką temperaturą, dlatego może być wykorzystywana także w trudnych warunkach atmosferycznych. Wodoszczelność pozwoli ochronić towary przed wilgocią lub bezpośrednim kontaktem z wodą.
Folia bąbelkowa to nie tylko niezbędne narzędzie w każdej firmie, ale także przydatne akcesorium, które znajdzie zastosowanie w Twoim domu. Jeśli chcesz nadać przesyłkę z delikatną zawartością, owiń ją warstwą folii pęcherzykowej. Dzięki temu możesz mieć pewność, że Twoja paczka bezpiecznie dotrze do adresata.
Zastosowanie trwałego polipropylenu sprawia, że możesz swobodnie przechowywać folię bąbelkową w dowolnych warunkach. Nie straci ona swoich właściwości w kontakcie z wodą, mrozem ani promieniowaniem UV. Cechuje ją bardzo długa żywotność i wytrzymałość. Jest niezwykle lekka, dzięki czemu z łatwością przeniesiesz w odpowiednie miejsce nawet bardzo duże rolki produktu.
Zalety folii bąbelkowej
Wśród największych zalet folii bąbelkowej należy wymienić jej uniwersalność. Znajduje ona zastosowanie nie tylko w różnych gałęziach przemysłu, ale także w gospodarstwie domowym i wszelkiego rodzaju placówkach użyteczności publicznej. Jest lekka, elastyczna i wydajna, dzięki czemu znacząco zmniejsza koszty pakowania i zabezpieczania różnego rodzaju produktów.
Dopóki na powierzchni folii bąbelkowej znajdują się pęcherzyki powietrza, może ona być wykorzystana powtórnie. Wielokrotne wykorzystanie tego rodzaju materiału opakowaniowego jest bardzo wydajne, a przy tym przyjazne środowisku. Folię, którą znajdziesz w swojej przesyłce, możesz wykorzystać w domu, do przechowywania lub transportowania delikatnych przedmiotów.
W naszym sklepie znajdziesz wiele wariantów folii bąbelkowej, różniące się między sobą zarówno długością rolki, jak i szerokością. Dzięki temu z łatwością wybierzesz produkt idealnie dostosowany do Twoich potrzeb i bez problemu zastosujesz go w swojej firmie lub w domu. Atrakcyjna cena folii bąbelkowej czyni z niej jeden z najpopularniejszych i najbardziej ekonomicznych sposobów na zabezpieczenie przesyłek.
Folia bąbelkowa oferowana w sklepie internetowym Specpak.pl nawinięta jest na poręczne rolki, zapewniające łatwość i wygodę użytkowania. Nie wymaga zastosowania dodatkowych narzędzi ani specjalistycznego sprzętu. Bez problemu odwiniesz potrzebną ilość folii, bez obaw o straty materiału.
Folia bąbelkowa doskonale dostosowuje się do kształtu dowolnego przedmiotu. Z jej pomocą wygodnie owiniesz wyroby szklane, elektronikę, a nawet delikatne rośliny, które chcesz zabezpieczyć przed zimnem. Jeśli chcesz poznać więcej ciekawych zastosowań folii bąbelkowej, koniecznie zapoznaj się z naszym materiałem o ciekawych sposobach na jej wykorzystanie!