Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

W jaki materiał pakować żywność?

W jaki materiał pakować żywność?

Pakowanie żywności to temat ważny, ponieważ od tego właśnie w ogromnej mierze zależy świeżość i trwałość produktów spożywczych. Pieczywo, ciastka oraz inne wyroby piekarnicze, ale także różnego rodzaju żywność sprzedawana w sklepach musi być odpowiednio zapakowana. Pozwala to zapewnić ochronę zarówno mechaniczną, jak i chemiczną czy fizyczną, ale także spełnia inne istotne funkcje. Materiał do pakowania żywności musi zatem spełniać odpowiednie wymagania, a przede wszystkim być bezpieczny w kontakcie z żywnością.

Jaki jest cel pakowania żywności?

Przechowywanie, transport i sprzedaż żywności wymaga jej odpowiedniego zapakowania i zabezpieczenia. Tak naprawdę jednak pakowanie żywności pełni także wiele innych bardzo istotnych funkcji. Jak wspomnieliśmy we wstępie, opakowanie ma stanowić barierę pomiędzy produktem a środowiskiem zewnętrznym i wszelkimi czynnikami, które mogłyby być dla pożywienia szkodliwe. Materiał opakowaniowy powinien także zostawić produkt nienaruszony organoleptycznie — jest to szczególnie istotne w przypadku produktów kruchych takich jak ciastka, herbatniki, paluszki czy pieczywo chrupkie. 

Następną istotną kwestią jest estetyka wykonania opakowania. O ile przy zwykłych bułkach czy chlebie nikt się nad tym nie zastanawia, to już przy ciastkach, wafelkach czy cukierkach i wielu innych produktach, estetyczne opakowanie stanowi istotny czynnik zachęcający do zakupu danego produktu. Absolutnie najważniejszym czynnikiem decydującym o skuteczności każdego opakowania jest jednak jego bezpieczeństwo dla konsumenta. Każdy materiał opakowaniowy dopuszczony do kontaktu z żywnością musi mieć odpowiedni skład chemiczny oraz cechy sensoryczne, a także nie może powodować zmian w składzie żywności. Z tego względu ważne jest zwrócenie uwagi na certyfikaty. Materiały dopuszczone do kontaktu z żywnością przechodzą rygorystyczne testy, a ich podsumowaniem jest otrzymanie właśnie certyfikatu, który potwierdza, że materiał nie jest zagrożeniem dla konsumenta i może być użyty jako opakowanie do żywności.

Rodzaje materiałów do pakowania żywności

W zależności od rodzaju żywności, jaka ma być zapakowana, można użyć do tego celu najróżniejszych materiałów: metal, papier, tektura, szkło, plastik, styropian, a nawet drewno. Każdy z tych surowców ma swoje zalety i wady, dlatego warto dobrze przemyśleć kwestię odpowiedniego dopasowania materiału pakowanego do rodzaju produktu oraz jego właściwości. W końcu musi nie tylko utrzymać żywność w odpowiednim stopniu świeżości, ale także zachęcić klienta do kupna.

Jeśli chodzi o produkty piekarnicze takie jak chleb, bułki, ciastka, wafelki czy herbatniki, najczęściej są pakowane w folię, która jest materiałem zarówno wytrzymałym, jak i estetycznym. Folia może być bezbarwna, ale można także z łatwością wykonać na niej nadruk, pełniący funkcję informacyjną oraz estetyczną. Choć rodzajów folii do pakowania żywności może być kilka, najistotniejszą kwestią jest zwrócenie uwagi na atest spożywczy, który potwierdza, że kontakt pakowanego produktu spożywczego z folią jest dopuszczalny.

  • Folia termokurczliwa PCV — najczęściej stosowana do pakowania chleba krojonego czy ciastek w kartonach, makaronów, ziół, owoców oraz warzyw. Tego typu folię wyróżnia wysoki połysk, perfekcyjna przejrzystość, a także niska temperatura obkurczania. Łatwość obróbki pozwala za każdym razem otrzymać dobrze spakowany produkt. Nadaje się zarówno do pakowania ręcznego, półautomatycznego, jak i automatycznego. Proces pakowania odbywa się przy pomocy odpowiednich maszyn pakujących. Przy wyborze folii termokurczliwej PCV do pakowania żywności należy zwrócić uwagę na jej grubość wyrażoną w mikronach.
  • Folia polipropylenowa — bardzo dobrze sprawdza się przy pakowaniu produktów piekarniczych i cukierniczych, ale także warzyw, owoców i innej żywności, a nawet produktów z innych branż — kosmetycznej, zabawkarskiej, florystycznej czy papierniczej. Folię polipropylenową można barwić na dowolny kolor i umieszczać na niej różnego rodzaju nadruki. W wersji wielowarstwowej (laminat) możliwe jest pakowanie produktów w zmodyfikowanej atmosferze (np. pakowanie i dozowanie gazu), a w połączeniu z maszynami pakującymi typu flow-pack zapewnia idealne właściwości pakujące nie tylko dla żywności. Folia polipropylenowa może być także poddana recyklingowi.
  • Folia termokurczliwa poliolefina — choć ten rodzaj folii do pakowania żywności wymaga nieco wyższej temperatury obkurczania, a także zapewnienia warunków odpowiedniej cyrkulacji powietrza i wykorzystania precyzyjnych elementów zgrzewających, jest coraz chętniej wybierany przez producentów artykułów spożywczych. Folia poliolefinowa zapewnia bowiem większą wydajność, co w efekcie przekłada się na niższe koszty pakowania.

Produkty wymagające specjalnych materiałów opakowaniowych

Warto pamiętać, że rodzaj materiału do pakowania żywności oraz sposób jej pakowania powinien być przede wszystkim dostosowany do specyficznych właściwości danego produktu. Ważne, aby wybierać Na przykład świeże lub przetworzone w niewielkim stopniu owoce i warzywa wymagają opakowania, które umożliwi usunięcie nadmiaru dwutlenku węgla, wytrącającego się poprzez wciąż zachodzące procesy życiowe. W warunkach beztlenowych mogłyby się bowiem w takim opakowaniu rozwinąć drobnoustroje czy pleśnie. W takich przypadkach dobrze sprawdzą się materiały takie jak polietylen, polichlorek winylu czy polistyren.

Istnieją także grupy produktów, które najdłuższą świeżość i najwyższą jakość utrzymają wtedy, gdy będą zapakowane próżniowo. Najczęściej jest to surowe mięso oraz wędliny, które wymagają odpowiedniego odczynu pH utrzymanego podczas przechowywania i transportu. Wędliny plasterkowane, łosoś wędzony czy szynka pasteryzowana to produkty, które warto pakować próżniowo. Zaliczamy do nich także między innymi kawę ziarnistą lub mieloną oraz orzeszki ziemne czy inne przekąski.

Pakowanie żywności w atmosferze modyfikowanej

Opakowania typu MAP (Modified Atmosphere Packaging) są coraz częściej stosowane przez producentów oraz sprzedawców, gdyż zwiększają one trwałość produktu i dają szersze możliwości zastosowania — można ich używać zarówno do produktów świeżych (mięso, pizza, sery, wyroby piekarskie i cukiernicze, wyroby garmażeryjne czy dania gotowe), jak i do produktów suchych, a nawet kruchych. Pakowanie w atmosferze modyfikowanej polega na zastąpieniu zawartego w opakowaniu powietrza mieszanką odpowiednio dobranych gazów. Najczęściej jest to dwutlenek węgla (CO2), tlen (O2) oraz azot (N2), a każdy z nich pełni własną istotną rolę w procesie pakowania. Aby jednak opakowanie typu MAP było skuteczne, ważna jest nie tylko mieszanina gazów, ale także materiał opakowaniowy, który musi odznaczać się konkretnymi cechami i właściwościami.

Przede wszystkim powinna to być wysoka bariera w stosunku do tlenu, dwutlenku węgla oraz pary wodnej, ale także możliwość szczelnego zamknięcia i odporność mechaniczna. Dobrym materiałem dla produktów nieoddychających (np. mięso, wędliny, ryby, produkty piekarnicze lub cukiernicze) będzie w tym przypadku nylon-PE, który cechuje gazoszczelność oraz łatwość i trwałość zgrzewania.

Jak pakować dania na wynos?

Zamawianie dań na wynos zyskuje coraz większą popularność w polskich miastach i miasteczkach, przy czym coraz rzadziej jest to popularna pizza, a coraz częściej obiady domowe czy dania kuchni azjatyckiej. Najlepszym sposobem pakowania tego typu dań na wynos są gotowe tacki pokrywane od góry folią zgrzewaną na brzegach. Tacki takie znacznie ułatwiają oraz usprawniają proces pakowania, a cała technologia jest prosta i bardzo skuteczna — nie tylko pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę dania, ale także zapobiega jego wylewaniu lub wysypywaniu się z opakowania, zapewniając tym samym estetyczny wygląd dostarczonego pożywienia.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl