Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Taśmy ostrzegawcze z nadrukiem – czym się charakteryzują?

Taśmy ostrzegawcze z nadrukiem – czym się charakteryzują?

Taśmy ostrzegawcze z nadrukiem to istotny element, który powinien znaleźć się na wszystkich paczkach z delikatnym towarem. Służą do informowania każdego, kto ma kontakt z przesyłką, o wrażliwych produktach wewnątrz pudełka. Taśm ostrzegawczych powinno używać się zawsze, gdy wysyła się towar, który w łatwy sposób może ulec uszkodzeniu bądź jest szczególnie ważny lub drogi. Na taśmach mogą znaleźć się różnego rodzaju informacje. Sprawdź, czym są taśmy ostrzegawcze, jakie są ich charakterystyczne cechy, jakie mają zalety oraz o czym mogą informować. Dowiedz się, jak lepiej zabezpieczyć swoją paczkę, aby nie być stratnym przez uszkodzony towar!

Czym są taśmy ostrzegawcze?

Taśmy ostrzegawcze z nadrukami to specjalny rodzaj taśm pakowych. Opierają się na podobnej metodzie działania jak klasyczne taśmy do pakowania, jednak na każdej z nich jest nadrukowana konkretna informacja. Takie taśmy służą do jednoczesnego sklejenia paczki i nadania jej większej wytrzymałości oraz do informowania ludzi o możliwym zagrożeniu i zachowaniu szczególnej ostrożności.

Taśmy ostrzegawcze najczęściej widoczne są na paczkach z delikatnym, kruchym towarem, np. ze szkłem czy porcelaną. Można je spotkać również na opakowaniach z elektroniką, będącą wyjątkowo czułą na wstrząsy czy też na paczkach z niebezpiecznymi substancjami, które w przypadku wylania mogłyby uszkodzić obiekty w otoczeniu albo zagrozić życiu lub zdrowiu ludzi mający styczność z daną paczką. Charakterystyczną cechą taśm ostrzegawczych są ich kolory – najczęściej wyróżnia się warianty żółte, pomarańczowe i czerwone, które zwracają uwagę. Dzięki temu zwiększona jest widoczność taśm.

Tego typu taśmy charakteryzują się samoprzylepnymi właściwościami, wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Nie niszczą się pod wpływem zmian temperatur, wilgoci czy nawet środków chemicznych. Często używa się ich w hurtowniach, sklepach z elektroniką, zakładach produkcyjnych i punktach z meblami.

Z czego wykonane są taśmy ostrzegawcze?

Z uwagi na to, że taśmy ostrzegawcze muszą być wyjątkowo wytrzymałe, tworzy się jej z polipropylenu z użyciem mocnego kleju, najczęściej kauczukowego. Takie rozwiązanie sprawia, że taśmy ostrzegawcze mogą być używane na wszelkich paczkach, nawet tych wielkogabarytowych z ciężką zawartością. Taśmy pakowe kauczukowe mają zdolność adaptacyjną, minimalizującą szanse na powstanie pęknięć nawet pod dużym obciążeniem. Tego typu taśmy słyną również do zaklejania paczek w nieprzyjaznych warunkach, w temperaturach od -30 do +50 ℃.

Jak prawidłowo używać taśm ostrzegawczych?

Taśmy ostrzegawcze do pakowania wykorzystuje się w podobny sposób jak zwykłe taśmy pakowe. Można nimi oklejać albo znakować paczki – wiele zależy od rozmiaru przesyłki oraz sposób jej pakowania. Metod używania tego typu taśm jest kilka. Jedną z nich jest samodzielnie docinanie taśmy i zamontowanie jej na kartonie. To łatwy proces, jednak jest niezwykle czasochłonny – trwa długo, gdy trzeba oznakować wiele kartonów. W jego trakcie należy samodzielnie oceniać potrzebną długość taśmy, ucinać ją i naklejać na pudełku dwoma rękami.

Prostszym sposobem jest wykorzystanie dyspensera taśmy klejącej. Sprawdza się w każdym przedsiębiorstwie czy sklepie, w którym trzeba stale pakować towary i przygotowywać je do wysyłki. Taki dyspenser pozwala na swobodną aplikację taśmy klejącej. W trakcie jego użytkowania jedną ręką można trzymać paczkę oraz swobodnie dobierać długości taśmy. Decydując się na używanie dyspensera, znacząco zwiększa się komfort i szybkość wykonywanej pracy. Wystarczy do aplikatora włożyć taśmę ostrzegawczą, a potem zabrać się za pracę. Nie trzeba do tego używać nożyczek czy noży ani prosić o pomoc innych osób, np. w celu przytrzymania paczki. Takie rozwiązanie zmniejsza szanse na wypadki w pracy i dobrze sprawdza się nawet przy towarach wielkogabarytowych.

Jakie zalety mają taśmy ostrzegawcze z nadrukiem?

Taśmy pakowe ostrzegawcze to istotne elementy całej paczki z delikatnym ładunkiem. Do ich zalet należy przede wszystkim duża wytrzymałość, która umożliwia tworzenie stałych sklejeń, odpornych na zmienne warunki atmosferyczne czy środki chemiczne. Dzięki temu znacząco zwiększają one bezpieczeństwo przesyłanych towarów. Mogą dobrze je zabezpieczać, jednocześnie informując o delikatności produktu wewnątrz paczki.

Taśmy ostrzegawcze pełnią również funkcję informacyjną. Są one wskazówką dla każdego, kto ma do czynienia z paczką, aby delikatnie się z nią obchodzić. Dzięki temu osoby przyjmujące paczki mogą je odpowiednio ułożyć, oceniając nie tylko wielkość, kształt i wagę pudełka, lecz także specyfikację produktu wewnątrz. Informują również kuriera o delikatności produktu oraz klienta, aby sprawdzał stan paczki jeszcze przy dostawcy.

Co istotne, oznakowanie paczki taśmą ostrzegawczą nie wiąże się z tym, że kurierzy czy osoby zajmujące się przesyłką, muszą na nią szczególnie uważać. Jednak wiele pracowników mających kontakt z paczką uzna tę informację za ważną i naprawdę zachowa się w taki sposób, aby wnętrze przesyłki nie ucierpiało. To samo tyczy się klientów – nie każdy otworzy otrzymany produkt przy kurierze, ale część z nich od razu zabierze się za ocenę sytuacji i w razie jakichkolwiek problemów od razu zacznie działać. Takie taśmy ostrzegawcze z nadrukiem mogą znacząco zmniejszyć koszty ponoszone przez zniszczone towary w trakcie wysyłki.

O czym informują taśmy ostrzegawcze z nadrukiem?

To, o czym informują taśmy ostrzegawcze z nadrukiem, zależne jest od tego, co Ci jest potrzebne. Najczęściej widuje się taśmy informujące kruchej zawartości. Do najczęściej używanych należą hasła „Fragile”, „Nie rzucać” czy „Zawartość krucha”. Można zauważyć również „Ostrożnie” albo „Nie piętrować”. Takie hasła sprawiają, że kurier wie, jak postępować z paczką, np. jak ułożyć ją na pace swojego samochodu, aby nie stanowić zagrożenia dla towarów zamkniętych wewnątrz.

Można zakupić również taśmy ostrzegawcze z napisami „Sprawdź zawartość”. Są jasnym sygnałem zarówno dla kuriera, jak i dla odbiorcy, że paczce znajduje się delikatny towar, który może ulec uszkodzeniu przy transporcie. Sprawdzenie zawartości od razu umożliwia wypełnienie na miejscu konkretnych dokumentów świadczących o wadzie produktu, a to znacząco skraca czas późniejszych zwrotów czy ustaleń z firmami transportowymi.

Tego typu taśmy można również zaprojektować samemu. Wystarczą informacje dotyczące koloru, sposoby wykonania i hasła, które ma być nadrukowane. Ważne jest to, aby taka taśma była odpowiednio zaprojektowana. Powinna mieć widoczną, czytelną czcionkę i najlepiej jakiś symbol graficzny świadczy o delikatności towaru albo o innej informacji, którą taśma ma przekazać.

Czy taśmy ostrzegawcze zastępują taśmy pakowe?

W przypadkach małych paczek taśmy ostrzegawcze mogą z powodzeniem zastąpić pakowe. Mają takie same właściwości, dzięki czemu dobrze zapobiegają otwieraniu się paczek czy dostaniu się do nich czegokolwiek z zewnątrz. Dzięki temu można bez problemu użyć tylko jednego rodzaju taśmy, aby zabezpieczyć całą paczkę. Inaczej ma się sprawa w przypadku towarów wielkogabarytowych. Mimo tego, że taśma ostrzegawcza kauczukowa charakteryzuje się zdolnościami adaptacyjnymi i dużą wytrzymałością, warto użyć również zwykłej taśmy pakowej, którą dokładnie zabezpieczy się karton i wzmocni jego słabe punkty. W takim przypadku taśma ostrzegawcza powinna znaleźć się na samej górze, nad warstwami zwykłej taśmy pakowej.

Taśmy ostrzegawcze czy naklejki? Co będzie lepszym wyborem?

Funkcję informacyjną na paczkach spełniają nie tylko taśmy ostrzegawcze, lecz także specjalne naklejki. W co lepiej zainwestować? Naklejki dobrze sprawdzają się przy małych paczkach, przy których ciężko jest przeoczyć informację na opakowaniu. Wymagają jednak ręcznego odklejania od opakowania i montażu na paczce przed wysyłką.

Taśmy ostrzegawcze mogą być przyklejane z pomocą dyspensera, wychodzą atrakcyjnej cenowo, łatwiej się je umieszcza na kartonie i mogą zastępować zwykłe taśmy pakowe. To rozwiązanie sprawdza się lepiej w przypadku dużych paczek, na których jedna naklejka byłaby niezauważalna w trakcie sortowania czy też układania towarów.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl