Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Różnice między folią termokurczliwą PVC, poliolefiną i polietylenem

Różnice między folią termokurczliwą PVC, poliolefiną i polietylenem

PVC, poliolefina i polietylen to podstawowe rodzaje folii termokurczliwej, z którymi można spotkać się w przedsiębiorstwach zajmujących się pakowaniem i owijaniem ładunku o różnych gabarytach, wielkościach, wadze i  kształtach. Ich właściwości wykorzystywane są w przemyśle, handlu, produkcji, w firmach logistycznych, e-commerce, transportowych, czyli wszędzie tam, gdzie istotą biznesu jest wysyłka towaru w taki sposób, by w nienaruszonym stanie dotarł do swojego miejsca docelowego. Warto zatem dowiedzieć się, jakie są różnice pomiędzy wspomnianymi rodzajami folii oraz w jaki sposób wykorzystywane są w najróżniejszych gałęziach gospodarki i biznesu.

Folia termokurczliwa PVC — czym się charakteryzuje?

Folia termokurczliwa PVC to najpopularniejszy rodzaj, który stosowany jest nie tylko w działach pakowania i wysyłek, ale także w branży budowlanej i spożywczej.

Poddawana wysokiej temperaturze obkurcza się, dopasowując się tym samym do chronionego nią ładunku. Gdy folia PVC stwardnieje, zwiększa się jej odporność na uszkodzenia, przetarcia, pęknięcia. To z kolei oznacza, że owinięty nią towar jest odpowiednio chroniony i nie ulega przemieszczaniu.

W przypadku folii PVC należy pamiętać o tym, iż pod wpływem wysokiej temperatury może ona podlegać dalszemu rozciąganiu, formowaniu, odkształcaniu. Z kolei przy zbyt niskich temperaturach będzie bardziej podatna na pękanie. Z tego też względu produkowana jest w dwóch wersjach — na lato i zimę.

Kolejną zaletą folii PVC jest jej połyskliwe wykończenie. Może przybierać formę transparentnego opakowania bądź tego z firmowym nadrukiem, który przykuwa uwagę swoją błyszczącą powierzchnią. Tak opakowany produkt zwiększa swoje walory estetyczne, tym samym podnosząc wartość pakowanego produktu, wpisując się również w strategię marketingową i promocyjną danej firmy.

Przy opakowywaniu towaru z pomocą folii PVC można liczyć na dużą elastyczność i możliwości obróbki. Kolejny aspekt to opary i substancje zapachowe, które wydzielane są podczas podgrzewania folii — wskazane jest zatem systematyczne wietrzenie powietrzeń, w których odbywają się procesy związanie z pakowaniem towaru.

Folia termokurczliwa POF — poliolefina

Folia termokurczliwa POF ceniona jest za swoją trwałość i wytrzymałość. Należy do produktów z wyższej półki, dlatego stosowana jest szczególnie w przypadku produktów, które wymagają nie tylko mocnego pakowania, ale również wizualnie przyjaznego dla oka finalnego konsumenta.

Dużym atutem, który jednocześnie przyczynia się do zwiększonego zakresu zastosowania tejże folii, jest jej bezpieczeństwo dla żywności, dlatego bardzo często można spotkać się z jej wszelakim wykorzystaniem wśród produktów spożywczych w sklepach.

Ze względu na właściwości folii poliolefinowej oraz jej wytrzymałość, producenci tego materiału opakowaniowego mogą pozwolić sobie na wytwórstwo większych rolek oraz cieńszej folii, dzięki czemu wymiana w owijarkach następuje rzadziej, a to skutkuje rzadszymi postojami w pracy.

Dużym atutem tego rodzaju folii jest brak wydzielanych w trakcie jej wykorzystywania substancji zapachowych. Poza tym nie pozostawia żadnego osadu na maszynach, dzięki czemu ich konserwacja i czyszczenie nie jest tak częste, jak w przypadku urządzeń z wykorzystaniem folii PVC.

Folia poliolefinowa, w zależności od potrzeb, może być poddawana perforowaniu. Należy do materiałów lekkich, ale zarazem wytrzymałych i transparentnych, dlatego opakowane nią produkty można łatwo identyfikować. Co więcej, nie jest tak podatna na odkształcenia, jak klasyczna folia PVC. Jeśli zatem w trakcie transportu istnieje prawdopodobieństwo zmiany temperatur ze względu na proces przepakowywania, składowania, magazynowania, opakowane nią towary pozostaną solidnie zabezpieczone.

Termokurczliwa folia polietylenowa — co ją wyróżnia?

Trzecim rodzajem folii opakowaniowej jest folia polietylenowa. Tworzywo, z którego powstaje, pozwala również na wyprodukowanie folii stretch. W zależności od tego, jaka jest jej finalna gęstość, z polietylenu powstają trzy różniące się właściwościami i zastosowaniami folie PE.

Dwie z nich cechuje niski poziom gęstości. Mowa tutaj o LDPE i LLDPE. Trzeci to polietylen o wysokim poziomie gęstości, który znany jest pod skrótową nazwą HDPE. Każdy z nich może być wykorzystany w inny sposób.

LDPE

LDPE jest folią, którą charakteryzuje duży zakres temperaturowy umożliwiający jej topienie, formowanie i kształtowanie. Jest to tworzywo bardzo rozciągliwe, jednocześnie wytrzymałe i odporne na uszkodzenia. W takiej folii można pakować produkty spożywcze bez dodatkowego materiału ochronnego, jak np. mięso, warzywa, gotowe dania i mrożonki.

LLDPE

Drugi wspomniany rodzaj folii to ten o niskim poziomie gęstości, który również stosowany jest w pakowaniu żywności, jednak ze względu na cienkość tejże folii nie wykorzystuje się jej w owijaniu produktów cięższych bądź zwiększających prawdopodobieństwo przebicia opakowania i jego uszkodzenia. Z takiej folii powstają także worki na śmieci.

HDPE

Tego rodzaju folia może także być stosowana w pakowaniu żywności, jednak jej możliwości są bardziej ograniczone, gdyż wchodzi w nieodpowiednią reakcję z tlenem. Poza tym jest to materiał wodoodporny, trwały, wytrzymały i bardzo często wykorzystywany w pakowaniu tekstyliów.

Każdy z wyżej wymienionych rodzajów folii PE  należy do folii termokurczliwych, ale może być również wykorzystywany w formie folii stretch, czyli tej przeznaczonej do pakowania towaru znajdującego się na paletach.

Maszyny pakujące — ich rodzaj a typ folii termokurczliwej

Duże znaczenie przy podejmowaniu decyzji na temat rodzaju folii wykorzystywanej do pakowania ma również konieczność dopasowania do niej konkretnego rodzaju maszyn, które zwiększają efektywność pakowania i automatyzację tego procesu.

Pierwsza ze wspomnianych folii, czyli PVC, bardzo dobrze sprawdza się w przypadku maszyn nieskomplikowanych technicznie i technologicznie, które umożliwiają zgrzewanie folii dzięki znajdujących się w nich taśmach oporowych. W zakładach przemysłowych i logistycznych najczęściej spotkać się można ze zgrzewarkami kloszowymi i tunelowymi.

W przypadku folii termokurczliwej nie ma aż tak dużych wymagań w wyborze konkretnej maszyny, gdyż materiał ten charakteryzuje się sporą uniwersalnością w zastosowaniu, dlatego w jego przypadku także klasyczna zgrzewarka tunelowa lub kloszowa będzie jak najbardziej odpowiednia.

Inaczej jest jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo z różnych względów musi zdecydować się na zastosowanie folii polietylenowej. Biorąc pod uwagę właściwości tej folii, maszyna wykorzystywana do pakowania z jej udziałem powinna posiadać system odcinania folii, jej zgrzewania oraz chłodzenia, by uniknąć jej dalszemu kształtowaniu się.

Którą folię termokurczliwą wybrać?

Wspólną cechą wszystkich wymienionych wyżej rodzajów folii jest możliwość ich recyklingu, dzięki mogą być poddane powtórnemu przetwarzaniu i wykorzystaniu z korzyścią dla środowiska naturalnego.

Poza tym praktycznie każda z nich znacznie odbiega od siebie swoimi właściwościami, cechami, zastosowaniami, dlatego wybór tej konkretnej powinien zawsze przebiegać indywidualnie z uwzględnieniem specyfiki pakowanych produktów w danym przedsiębiorstwie. Na wybór będzie miał wpływ również wybór maszyn na linii pakującej i efektywność finalnego opakowania, które nie zawsze ma pełnić wyłącznie funkcję izolacyjną, ochronną i usztywniającą, ale również designerską, wizualną z ukierunkowaniem na klientów indywidualnych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl