Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Pianka poliuretanowa do pakowania – zastosowanie i zalety

Pianka poliuretanowa do pakowania – zastosowanie i zalety

Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny, który wykorzystywany jest przede wszystkim do ocieplania budynków. To jednak nie jedyne jego zastosowanie. Z powodzeniem wykorzystywany jest także w branży opakowaniowej do zabezpieczania produktów w transporcie. Wypełnienia piankowe dostępne są na rynku w różnej postaci, od sztywnych profili do woreczków z rosnącą pianką. Sprawdźmy, do pakowania jakich przedmiotów można wykorzystać pianę poliuretanową i czy ma to sens?

Jak można wykorzystać piankę poliuretanową?

Pianka poliuretanowa do pakowania jest niezastąpiona w branży opakowaniowej. Można za jej pomocą zabezpieczyć dowolny przedmiot na czas transportu i magazynowania. Pełni dwie funkcje – zabezpieczającą oraz unieruchamiającą. Pianka poliuretanowa do pakowania dostępna jest na rynku w kilku wariantach. Do najpopularniejszych z nich zaliczamy kształtki proste, konturowe i wykrawane oraz profile piankowe. Popularnością cieszą się pianki rosnące, które zwiększają swoją objętość i idealnie dostosowują do kształtu przedmiotu. Profile piankowe to optymalne zabezpieczenie, które może być produkowane na indywidualne zamówienie klienta. Pianka PUR najczęściej produkowana jest formie bloków o długości 30 i 60 cm, a także płyt o dowolnej grubości, granulatu i płyt w nawoju. Można je wykorzystać do amortyzowania przesyłek i wypełniania pustych przestrzeni w kartonach, paczkach i pudłach. Doskonale sprawdzają się przy pakowaniu produktów nieforemnych i o niestandardowych gabarytach lub ostrych krawędziach.

W branży opakowaniowej stosuje się pianki poliuretanowe o gęstości od 14 do 75 kg/m3, najczęściej w formie wygodnych przekładek. Piankę poliuretanową używa się do pakowania przedmiotów szklanych, elektroniki, sprzętów AGD i RTV, mebli, porcelany, dzieł sztuki i antyków, kosmetyków, galanterii skórzanej, płyt meblowych czy wyrobów chromowanych. Sprawdzi się przy pakowaniu takich artykułów, jak komputery, armatura sanitarna czy instrumenty muzyczne. To produkt wielokrotnego użytku, który podlega recyklingowi.

Jakie są zalety pianki poliuretanowej do pakowania?

Pianka poliuretanowa do pakowania pozwala zabezpieczyć produkt i dostarczyć go odbiorcy w stanie nienaruszonym. Chroni nie tylko przed uszkodzeniami mechanicznymi, pęknięciami i zarysowaniami, ale także przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych. Zabezpieczy przedmiot przed promieniami UV, wilgocią i skrajnymi temperaturami. Nie ma możliwości, aby przedmiot odkształcił się w trakcie transportu. Pianka poliuretanowa pozwala chronić produkty o niemal dowolnym kształcie, wielkości i ciężarze. Ogranicza ilość uszkodzeń mechanicznych, co pozytywnie przekłada się na finanse firmy. Poza tym, przyspiesza pakowanie i tym samym usprawnia procesy logistyczne. Pozwala na znaczną redukcję kosztów pakowania i magazynowania. Gwarantuje stabilność kształtu i wykazuje właściwości antystatyczne.

Pianka poliuretanowa do pakowania nie brudzi, nie pyli i nie kurzy się. Jest szczelna, trwała i neutralna chemicznie. Nie wchodzi w reakcje z innymi materiałami i może być stosowana w szerokim zakresie temperatur, od -50°C do nawet +100°C. Zapewnia bardzo dobrą izolację cieplną i akustyczną, jest paroprzepuszczalna i łatwa w obróbce. Nie wpływa szkodliwe na zdrowie i nie poddaje się atakom grzybów i pleśni, dlatego z powodzeniem można ją wykorzystywać w transporcie artykułów, wymagających szczególnych warunków higieniczno-sanitarnych. Jest odporna na opary chemiczne i rozpuszczalniki, a z biegiem czasu jej właściwości nie ulegają zmianie. Na koniec warto wspomnieć, że pianka poliuretanowa do pakowania dostępna jest również w wersji niepalnej i samogasnącej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl