Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Pakowanie szkła – o czym należy pamiętać?

Pakowanie szkła – o czym należy pamiętać?

Akcesoria sprzyjające bezpiecznemu transportowi szkła

Kluczem do sukcesu przy pakowaniu i przewożeniu szkła i szklanych czy ceramicznych przedmiotów jest ich właściwe zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Nie straszne im zmienne warunki atmosferyczne, jak wilgoć, opady deszczu lub śniegu, a nawet skrajne temperatury. Błąd ludzki lub sytuacja losowa mogą jednak sprawić, że szklana rzecz się zniszczy.

Możemy zdecydowanie zmniejszyć ryzyko stłuczenia zabytkowej wazy, klosza żyrandola czy szklanek i kubków, jeśli sięgniemy po zabezpieczenia powszechnie stosowane przy transporcie szkła. Do takich akcesoriów najczęściej zaliczyć należy:

  •       folię bąbelkową,
  •       folię typu stretch,
  •       taśmy pakowne i klejące,
  •       kartony i pudła z grubej tektury lub tektury falistej,
  •       wypełniacz,
  •       styropian,
  •       naklejki do oznaczania kartonów ze szkłem.

Wszystkie te przedmioty z pewnością okażą się bardzo przydatne albo wręcz niezbędne, jeśli będziemy pakować szkło. Jak z nich korzystać, by produkt dotarł do miejsca przeznaczenia czy do odbiorcy zamówienia w nienaruszonym stanie?

Odpowiednie kartony do transportu szkła

Do przewożenia szklanych elementów wyposażenia najlepiej używać tylko nowych kartonów. Powinny być one na tyle wytrzymałe, by nie przedrzeć się pod wpływem ciężaru rzeczy, które do nich zapakujemy. Do tego celu będą nadawały się pudła wykonane z 3-warstwowej, mocnej tektury, która pomiędzy dwiema zewnętrznymi warstwami ma dodatkową, falistą, w środku.

Karton do pakowania szkła nie powinien być ani za duży, ani za mały względem wkładanych do niego przedmiotów. Możemy też pokusić się o dwukrotne pakowanie szkła. Polega to na tym, że daną rzecz najpierw umieszczamy w małym, dosyć ciasnym pudełku, a po jego zabezpieczeniu i zaklejeniu taśmą, wkładamy go do drugiego, większego kartonu. To dodatkowa ochrona przed stłuczeniem szkła. W zbiorczym, mocnym pudle możemy umieścić nawet kilka mniejszych paczek.

Nigdy nie należy upychać szklanych dodatków do kartonów, ponieważ już przy pakowaniu może się okazać, że sami je zniszczymy.

Zabezpieczanie każdej rzeczy z osobna

Szklane przedmioty mogą być bardzo kruche, zwłaszcza takie, które są wykonane z cienkiego szkła. Dlatego zanim trafią one do osobnych kartonów, należy je zabezpieczyć przy użyciu gazet czy folii bąbelkowej. Możemy kupić dużą rolkę takiej folii na speckpack.pl i owinąć nią talerze, kieliszki czy szklanki – szkło naszykowane do przewiezienia lub wysyłki. By folia trzymała się na swoim miejscu, dodatkowo każdą rzecz można jeszcze zapakować w folię stretch lub okleić na około taśmą klejącą.

Dobrym pomysłem będzie wyłożenie tą samą folią spodu i boków kartonu. Taka ochrona powinna wystarczyć, by szkło transportowane było w odpowiednich warunkach. Jeśli w pudle mają znaleźć się np. talerze czy miski, po przełożeniu ich folią możemy układać je jeden na drugi. Stosy zabezpieczonych naczyń szklanych i tak nie powinny być za duże, by z jednej strony zmieściły się do kartonu, a z drugiej, by nie przerwało się jego dno pod ich ciężarem. Przekładanie talerzy czy misek kawałkami folii bąbelkowej to dodatkowe działanie podejmowane głównie przy wyjątkowo delikatnych przedmiotach szklanych.

Szklanki także należy owinąć każdą z osobna folią bąbelkową i zabezpieczyć taśmą klejącą. W kartonach powinno się je układać tylko w jednym rzędzie. Tak samo trzeba postępować w przypadku kieliszków, literatek i tym podobnych naczyń.

Jak układać szkło w kartonach?

Pakowanie szkła do kartonów zacznijmy od najcięższych i jednocześnie największych elementów, czyli talerzy, półmisków, wazonów, mis i misek. Jeśli po ich włożeniu zostanie trochę wolnego miejsca, można je wypełnić mniejszymi szklankami, kieliszkami czy kubkami. Do tego celu lepiej wybierać bardziej wytrzymałe przedmioty, a niekoniecznie kieliszki wykonane z delikatnego, cienkiego szkła czy porcelanowe filiżanki, które powinny być przewożone i pakowane osobno. Wszystko należy umieścić w pudełku tak, by szkło było stabilne i nie przesuwało się. Puste przestrzenie najlepiej uzupełnić np. styropianem.

Kiedy wszystkie szklane rzeczy przeznaczone do transportu zostaną zapakowane w karton, pozostaje już tylko go zakleić i oznakować.

Znakowanie kartonów ze szkłem

Przewóz szkła powinien odbywać się w odpowiednich warunkach, najlepiej z wykorzystaniem środków transportu, w których można ułożyć kartony ze szkłem obok siebie, a nie jeden na drugim. Każde pudło musi być oznakowane naklejką „Nie rzucać”, „Ostrożnie, szkło” lub symbolem kieliszka z informacją, w którą stronę ma być ono ustawione. Przestrzeganie tych zasad sprawi, że szkło będzie przewożone we właściwy, bezpieczny sposób. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl