Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Pakowanie mebli – transport mebli

Pakowanie mebli – transport mebli

Przy kupowaniu i sprzedaży mebli lub przy przeprowadzce pojawia się potrzeba przewiezienia z punktu A do punktu B wielkogabarytowych elementów wyposażenia domu czy biura. Należy to robić tak, aby zapewnić nie tylko wygodę ładowania ich do samochodu lub na przyczepę, ale jednocześnie gwarantować, że dotrą do miejsca przeznaczenia w niezmienionym stanie. Sprawdź, jak transportować meble i jak je pakować, by były chronione przed zniszczeniem lub uszkodzeniem.

Pakowanie mebli w kartony

Wydawać by się mogło, że przewożenie szafy, łóżka małżeńskiego, biurka lub regału w kartonach to zły pomysł. Jednak w wielu przypadkach, zwłaszcza wówczas, gdy waga mebla nie przekracza 30 kg, jest to jak najbardziej wykonalne. Pakowanie mebli w kartony należy wówczas rozpocząć od ich rozkręcenia i starannego zabezpieczenia, zanim poszczególne elementy szafy czy łóżka trafią do paczki lub paczek. Jeśli w ten sposób przewozimy oraz pakujemy meble do transportu, nie ma potrzeby stosowania palet.

Trzeba zadbać o odpowiedni dobór kartonów do transportowania mebli. Karton musi być wykonany z tektury, najlepiej falistej, o dużej grubości i wytrzymałości, aby podczas przenoszenia nie doszło do jego przerwania oraz upadku mebla z pewnej wysokości. Najlepszym opakowaniem dla rozwiązań o wadze nieprzekraczającej 30 kg są kartony klapowe (tradycyjne), wykonane z 5-warstwowej tektury mającej falistą strukturę. Są one na tyle wytrzymałe, że można w nie zapakować deski boczne, blaty czy fronty meblowe.

Po rozkręceniu mebla nie wystarczy go zapakować do kartonu, ale trzeba zadbać o odpowiednie środki bezpieczeństwa. Warto zaopatrzyć się w mocne taśmy lub pasty stabilizujące. Karton trzeba rzecz jasna dopasować do wymiarów mebla. Każdy element umieszczony w pudle powinien być ustabilizowany, a przestrzenie pomiędzy nimi wypełnione np. papierem. Konieczne jest zabezpieczenie boków i rantów mebli za pomocą np. piankowych lub styropianowych narożników. Można dodatkowo rozłożony element popakować w pakiety przy użyciu folii stretch i zabezpieczyć rogi folią bąbelkową.

Tak naprawdę przewożenie mebla w całości może okazać się dla niego bardziej ryzykowne niż rozkręcenie, spakowanie w kartony o różnych, dopasowanych wymiarach, oddzielnie zabezpieczone przy użyciu elementów styropianowych, piankowych, folii stretch i folii bąbelkowej. Łatwiej też niż skręcony mebel nosić paczki czy ułożyć je na wózku do przewożenia większych gabarytowo przedmiotów.

Jak zabezpieczyć meble do transportu?

W przypadku gdy z różnych powodów nie możemy albo nie chcemy rozkładać na części pierwsze mebli przeznaczonych do transportu, pozostaje przewożenie ich na paletach. Dotyczy to przesyłek o wadze większej niż 30 kg. Umieszcza się je na paletach i solidnie mocuje do nich taśmami bandującymi oraz pasami do przewożenia mebli. Palety nie będą przesuwały się podczas jazdy, a przy użyciu odpowiednich narzędzi można je stosunkowo łatwo przenosić i sortować, np. w magazynie firmy stolarskiej. Palety ładuje się na samochody dostawcze przy użyciu ręcznych lub mechanicznych wózków widłowych. Jeśli mebla na palecie nie możemy zapakować w pudło, ponieważ zwyczajnie się w nim nie zmieści, należy go owinąć na palecie grubą warstwą folii typu stretch – do nabycia np. w sklepie specpack.pl. Jeśli mebel ma ozdobne elementy, jak klamki czy gałki, dobrym pomysłem będzie dodatkowe oklejenie ich folią stretch lub bąbelkową.

W jakich warunkach powinien odbywać się transport mebli?

Meble spakowane w kartonach można układać bezpośrednio na pace samochodu ciężarowego, dostawczego albo w przyczepie. Podstawowa zasada jest taka, że najcięższe kartony powinny znajdować się na spodzie, a najlżejsze u góry. Można też ułożyć paczki na paletach i przypiąć je do nich pasami do transportu mebli.

Te ostatnie przydadzą się przy przewożeniu takich rozwiązań w całości. Jeśli elementy są ciężkie, trzeba je stabilnie ustawić w pionowej pozycji w aucie czy w przyczepie, na samym środku palety, i zabezpieczyć pasami, folią bąbelkową rogi mebla, a całość dodatkowo zafoliować folią stretch.

Jeśli przewożone meble mają elementy szklane, np. witrynki czy komody z przeszkleniami, na pewno należy je w odpowiedni sposób zabezpieczyć i oznakować. Najlepiej umieścić na nich naklejkę z napisem „szkło” oraz oznaczeniem kierunku, w którym meble mają być transportowane i przenoszone z miejsca na miejsce. Można posłużyć się też naklejką „Ostrożnie”, „Nie rzucać” i podobnymi. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl