Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jakie są rodzaje taśm bandujących

Jakie są rodzaje taśm bandujących

Taśmy bandujące to inaczej bandówki lub taśmy spinające. Wykorzystywane są do spinania towarów na paletach i zabezpieczania ładunków w transporcie. Ustabilizowanie paczki za pomocą trwałej i elastycznej taśmy jest gwarancją jej przemieszczenia w stanie nienaruszonym. Zespolenie towarów taśmą ułatwia poza tym ich transportowanie i przechowywanie, znacznie usprawniając procesy magazynowe. Taśmy bandujące przystosowanie są do użytku ręcznego lub przy pomocy narzędzi spinających i urządzeń automatycznych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów taśm bandujących.

Taśmy bandujące PP i PET

Najpopularniejsze rodzaje taśm bandujących to taśmy polipropylenowe PP oraz taśmy poliestrowe PET. Ich zastosowanie pozwala wyeliminować ryzyko niepożądanego przemieszczenia się towarów w trakcie transportu. Fenomen ich popularności tkwi w unikalnych właściwościach. Taśmy bandujące PP i PET są nie tylko wytrzymałe na obciążenia, ale również trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne i przeciążenia. Wykazują ponad to odporność na warunki atmosferyczne, a ich parametry nie ulegają zmianie pod wpływem wilgoci, skrajnych temperatur i promieni UV. Są wygodne w eksploatacji, nie uszkadzają ładunku i zachowują stałe naprężenie. Nie rozciągają się w trakcie naciągania, z powodzeniem można je poddawać recyklingowi, spełniają wymogi unijne i są wysoce wydajne. Ich grubość, długość i szerokość można dostosować do indywidualnych potrzeb.

Taśmy polipropylenowe są najbardziej rozpowszechnione i wykorzystuje się je najczęściej do stabilizacji ładunków o mniejszych gabarytach. Można ich używać zarówno do wiązkowania pojedynczych artykułów, jak również do zabezpieczenia przesyłek czy towarów na paletach. Taśmy polipropylenowe to najtańsze rozwiązanie wśród taśm bandujących. Dużo większą wytrzymałością charakteryzują się poliestrowe taśmy PET, które z powodzeniem mogą zastępować tradycyjne taśmy stalowe. Nie tylko nie ustępują im wytrzymałością, ale są również znacznie tańsze. Występują w wersji gładkiej lub karbowanej. Przystosowują się do warunków termicznych i absorbują wstrząsy oraz drgania. Taśmy PET stosuje się do zabezpieczania elementów budowlanych, drewnianych bel czy płyt wiórowych. Końcówki taśm banitujące PP i taśm banitujące PET łączy się za pomocą zapinek drucianych lub wykonując specjalny zgrzew maszyną automatyczną lub półautomatyczną.

Taśmy bandujące WG, GW oraz CC Na rynku dostępnych jest również kilka odmian taśm poliestrowych. Zaliczamy do nich taśmy PET WG, PET GW oraz PET CC.

  1. Taśmy bandujące WG to taśmy włókniste z poliestru miękkiego. Wykonywane są z klejonych na gorąco włókien poliestrowych. Od standardowych taśm PET różnią się sposobem mocowania, bowiem taśmy WG można spinać tylko za pomocą zapinek drucianych. Ich właściwości nie ustępują zaletom tradycyjnych taśm poliestrowych – są odporne na odkształcenia i czynniki zewnętrzne oraz w pełni stabilne wymiarowo. Wykorzystywane są do owijania ciężkich ładunków, przygotowywania palet, belowania oraz wiązania materiałów sprasowanych. Wytrzymałość taśm włóknistych WG porównywana jest do taśm stalowych, ale mają one nad nimi zasadniczą przewagę – są elastyczne, bezpieczne i nie rdzewieją.
  2. Taśmy GW to taśmy tkane, wykonywane z przędzy poliestrowej. Są lekkie, odporne na rozciąganie oraz zrywanie i nie powodują tworzenia się luzów pomiędzy taśmą a ładunkiem. Tkane taśmy poliestrowe wykonywane są z włókien wzdłużnych i poprzecznych. To jedna z najbardziej wytrzymałych taśm poliestrowych, dostępnych na rynku. Można za jej pomocą zabezpieczać towary wielkogabarytowe, niestabilne i niestandardowe wymiarowo. Najczęściej stosowana jest do belownic o średniej i dużej sile zgniatania.
  3. Kompozytowe taśmy CC to taśmy z dodatkową powłoką polipropylenową. Wykonywane są z włókien poliestrowych, pokrytych warstwą PP. Wykazują podwyższone właściwości wytrzymałościowe. Wykorzystywane są w różnych gałęziach przemysłu i usług, zarówno w ręcznych jak i automatycznych systemach pakowania. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne. Podobnie, jak w poprzednich przypadkach – można ich z powodzeniem używać do wiązania materiałów ciężkich lub o nietypowym kształcie. Można nimi między innymi spinać ładunki o ostrych krawędziach.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl