Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Jak zabezpieczyć towar na palecie?

Przewożenie dowolnych towarów przy użyciu palet wymaga zabezpieczenia ich na tyle, by w trakcie pakowania, przewozu i rozpakowywania transportu nie uległy zniszczeniu czy uszkodzeniu. Paleta z towarem po jej zapakowaniu powinna zostać solidnie zabezpieczona oraz oznakowana, jeśli np. w ten sposób są przewożone łatwo tłukące się produkty, takie jak szkło. Zobacz, jak zabezpieczyć towar na palecie i kto odpowiada za takie działania.

Jakie palety pozwalają na bezpieczne przewożenie towarów?

Nie tylko elementy zabezpieczające towary umieszczane na palecie, ale i ona sama wpływa na bezpieczeństwo transportu. Paleta powinna być dopasowana pod kątem typu przesyłki oraz mając na uwadze środek transportu – drogowy, kolejowy czy lotniczy lub morski. Zanim towar zostanie umieszczony na palecie, nadawca powinien sprawdzić jej stan techniczny i upewnić się, że jest on dobry, a paleta nie jest popękana, wykrzywiona, złamana – po prostu zbyt mocno wyeksploatowana. Przy transporcie morskim najlepiej sprawdzają się palety metalowe, w transporcie lotniczym – palety z tektury falistej, a przy transporcie kolejowym czy drogowym – drewniane i plastikowe.

Najczęściej wykorzystywane są przy tym europalety o wymiarach 1200 x 800 mm czy palety angielskie – 1200 x 1000 mm.

Ładunek na palecie trzeba odpowiednio ułożyć oraz zabezpieczyć. Należy go rozłożyć równomiernie i stabilnie. Ciężar musi w ten sam sposób obciążać całą paletę, a żadna z przesyłek umieszczanych jedna na drugiej nie powinna wystawać poza jej obręb. Najlepiej, żeby paleta z towarem miała nie więcej więcej niż 180 cm wysokości.

Materiały służące do zabezpieczenia towarów na palecie

Skuteczne zabezpieczenie towaru na paletach w transporcie wymaga jego owinięcia, spięcia w ten sposób, by się nie przemieszczał, był chroniony przed uderzeniami i innego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Istnieje wiele różnego rodzaju materiałów, jakie są powszechnie stosowane w roli zabezpieczenia towarów na palecie. Do najbardziej popularnych zalicza się folie stretch, folie bąbelkowe, taśmy pakowne, taśmy bandujące czy pianki polietylenowe.

Folia stretch jako zabezpieczenie ładunku będzie się doskonale sprawdzała do owinięcia całej palety. By ułatwić sobie takie prace, warto wybrać folię na rolce o odpowiedniej szerokości w parze z owijarką. Folia stretch ma uniwersalne zastosowanie dla zabezpieczania towarów, nie tylko na paletach. Występuje w wielu wariantach, jeśli chodzi o rozmiary, ale i kolor – może być przeźroczysta albo czarna, szeroka lub wąska. Folia stretch może służyć do owinięcia z każdej strony całego towaru oraz palety. Owija się nią ładunki, ponieważ pozwala to wzmocnić ich konstrukcję i ustabilizować je. Takie zabezpieczenie chroni przed brudem, wilgocią oraz negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.

Natomiast folia bąbelkowa będzie dobrze służyć jako zabezpieczenie delikatnych przedmiotów na czas ich wysyłki do odbiorcy. Może być nawinięta na rolkę, która ułatwia ręczne lub maszynowe owijanie palet. Zabezpieczenie ładunku może odbyć się z wykorzystaniem pianki polietylenowej spinanej taśmami bandującymi.

Natomiast jeśli chodzi o wykorzystanie taśm bandujących, łatwiej można się nimi posłużyć w trakcie zabezpieczenia towaru na palecie na czas transportu, jeśli wykorzysta się do tego celu maszynę bandującą.

Towary na paletach mogą być spinane taśmami bandującymi, jak taśmy polipropylenowe (PP) czy poliestrowe. Zależnie od rodzaju zabezpieczanych palet i towaru umieszczonego na nich możesz wybrać inną taśmę. W przypadku ładunku na palecie o dużych gabarytach oraz ciężarze dobrym pomysłem będzie wykorzystanie trwałej taśmy poliestrowej PET. Cechuje się ona wysoką sprężystością, a przy tym jest bardzo wytrzymała i rozciągliwa. Przy użyciu jej jako elementu zabezpieczającego towar na paletach będzie chroniła go przed ewentualnymi uderzeniami lub odchyleniami w trakcie transportu.

Wszystkie tego rodzaju zabezpieczenia wraz z ręcznymi i automatycznymi owijarkami do wykorzystania w parze z folią stretch oraz folią bąbelkową, a także maszynami bandującymi znajdziesz na stronie sklepu: https://sklep007172.shoparena.pl.

Osoby i podmioty odpowiedzialne za zabezpieczenie towaru na palecie

Nie ulega wątpliwości, że nieprawidłowe zabezpieczenie palety z towarem może doprowadzić do uszkodzenia transportowanych przedmiotów. Dlatego warto wiedzieć nie tylko jak zabezpieczyć towary, ale również kto odpowiada za podjęcie takich czynności. By odpowiedzieć na to pytanie, trzeba sięgnąć do art. 43 ustawy Prawo przewozowe, który stanowi, że ładunek jest odpowiedzialnością nadawcy i to on organizuje transport zgodnie z obowiązującymi przepisami ruchu drogowego. Musi on zadbać, by ładunek był zabezpieczony tak, żeby nie powodował zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jego masa nie powinna przekraczać dopuszczalnej masy pojazdu oraz nacisku na osie.

Nadawca powinien tak zabezpieczyć palety, by ładunek umieszczony na nich dotarł do odbiorcy w stanie nienaruszonym. Jednak przewoźnik, który jest ogniwem pośredniczącym pomiędzy nadawcą a odbiorcą, ma sprawdzić przed przyjęciem ładunku, czy towar jest właściwie rozmieszczony na palecie i nie będzie stwarzał niebezpieczeństwa w transporcie. Jeśli jest inaczej, a palety z towarem nie spełniają wymogów bezpieczeństwa, przewoźnik może oraz powinien odmówić przyjęcia ich do przewozu. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl