Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Do czego służą i na jakiej zasadzie działają bandownice

Do czego służą i na jakiej zasadzie działają bandownice

Bandownice to urządzenia, które służą do napinania taśm z tworzyw sztucznych. Wykorzystywane są do ręcznego lub maszynowego mocowania ładunków. Napinacze do taśm bandujących zabezpieczają towar, przeznaczony do magazynowania oraz transportu. Znacznie ułatwiają pakowanie towarów i z tego powodu są szeroko rozpowszechnione w branży transportowej, magazynowej i opakowaniowej. Bandownice są funkcjonalne, ergonomiczne i łatwe w obsłudze.

Bandownice do taśm polipropylenowych i poliestrowych

Bandownice wykorzystywane są do zabezpieczania ładunków taśmą polipropylenową lub taśmą poliestrową. Najbardziej uniwersalnym urządzeniem jest napinacz do taśm o symbolu H-21, który dedykowany jest do twardszych taśm PP, ale można go również wykorzystać do taśm PET. Bandownica H-22 przeznaczona jest z kolei tylko dla taśm PET. Zakres obsługiwanych przez urządzenie szerokości taśm waha się od 9 do 19 milimetrów. Rodzaj obsługiwanej taśmy warunkuje różnice konstrukcyjne w budowie bandownicy, dlatego przed zakupem należy precyzyjnie określić przeznaczenie urządzenia. Bandownice do taśm polipropylenowych wyposażone są w mocniejszy nożyk niż w przypadku napinaczy do miękkich taśm poliestrowych. Taśma zabezpieczana jest zapinkami drucianym lub plastikowymi, w zależności od wagi ładunku. Po spięciu taśmy, jej nadmiar jest odcinany. Na rynku dostępne są także bandownice o większej wytrzymałości do taśm o szerokości nawet 40 milimetrów.

Podobnym urządzeniem do bandownicy jest paskowacz, za pomocą którego również można naciągać taśmę, ale zapięciem w tym przypadku jest metalowa blaszka. Zapinka blaszana zaciskana jest w miejscu styku dwóch krańców taśmy za pomocą mechanizmu dźwigienek. Paskownice na zapinki metalowe łączą taśmę trwale, bez możliwości rozpięcia i ponownego wykorzystania blaszki. Z tego powodu ich konstrukcja jest nieco bardziej skomplikowana niż bandownic do zapinek drucianych, których główną funkcją jest napinanie taśmy i tworzenie elastycznych połączeń.

Bandownica ręczna czy elektryczna? Jaką wybrać?

Na rynku opakowaniowym dostępne są dwa rodzaje bandownic. Uniwersalne i najbardziej rozpowszechnione bandownice ręczne oraz automatyczne lub półautomatyczne bandownice elektryczne. Doskonale sprawdzają się zarówno do zabezpieczania palet z towarem, jak również paczek o różnej wielkości. Można za ich pomocą zabezpieczać kartony i pakować ładunki zbiorcze o niestandardowych kształtach. Bandownice elektryczne zasilane są akumulatorami i spinają taśmę za pomocą trwałego zgrzewu. Najczęściej wykorzystywane są przy ładunkach wielkogabarytowych – bandownice akumulatorowe to najczęściej napinacze do palet. W pełni automatyczne bandownice posiadają intuicyjny panel dotykowy do sterowania. Bandownice elektryczne zwiększają wydajność pracownika, są wodoodporne i energooszczędne, a ponad to posiadają funkcję zapamiętywania ustawień. Model bandownicy i jej parametry należy dostosować jednak do specyfiki przedsiębiorstwa. W mniejszych firmach lub w gospodarstwach domowych doskonale sprawdzą się mobilne bandownice ręczne o kompaktowych wymiarach i niewielkich gabarytach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl