Przygotowywanie produktów, pakowanie i późniejsza wysyłka to jeden z czołowych procesów wielu firm, zakładów, czy przedsiębiorstw. Nie da się ukryć, że warto stosować odpowiednie praktyki, dzięki którym proces ten będzie przebiegał szybko, sprawnie, wydajnie i przy jak największym komforcie pracy. Dodatkowo wykorzystanie np. urządzeń do pakowania, czy innych rozwiązań pozwoli zaoszczędzić również ogrom czasu, co ma bezpośredni wpływ na poniesione mniejsze koszty. Czy pakowanie to skomplikowana czynność? Jak można przyspieszyć ten proces? Czym jest bandowanie? Czy podstawowa ochrona jest wystarczająca? Serdecznie zapraszamy do lektury!
Pakowanie - czy jest to łatwa czynność?
Wiele osób, zwłaszcza tych, które nie mają doświadczenia z procesem magazynowania i późniejszego przygotowywania do wysyłki różnego typu towarów sądzi, że pakowanie jest proste, łatwe, przyjemne i komfortowe. Wydaje im się, że wystarczy mieć pod ręką odpowiednie materiały i wszystko będzie przebiegać sprawnie. Często wspominają również o dodatkowych akcesoriach, dzięki którym ewentualnie samo pakowanie lub zabezpieczanie będzie jeszcze prostsze. Nic bardziej mylnego. Profesjonaliści doskonale zdają sobie sprawę, że proces ten wymaga zastosowania wielu urządzeń i ewentualnie dodatkowych elementów, by mógł być właśnie taki. Wiele firm sięga po akcesoria do pakowania lub specjalistyczny sprzęt, który sprawia, że pakowanie nie tylko przebiega w szybszym tempie, ale jest też przede wszystkim bezpieczniejsze i o wiele mniej wysiłkowe. Co więcej, w wielu sytuacjach zastosowanie profesjonalnych rozwiązań jest obowiązkowe, gdyż bez tego pakowanie, czy magazynowe jest wręcz niemożliwe, a zamierzony efekt niemożliwy do osiągnięcia. Warto podkreślić, że całość należy połączyć z odpowiednimi praktykami, gdyż tylko w ten sposób proces ten nie będzie utrudniony, nie wspominając nawet o skutecznym zabezpieczeniu towaru.
Pakowanie - najlepsze praktyki oraz płynące z nich korzyści
Dla wielu dystrybutorów priorytetem jest pełne zadowolenie klienta. Jest to możliwe tylko wówczas, gdy towar będzie do niego docierał szybko i bezpiecznie. Ważne jest także to, że klient dostaje dokładnie to, co dostaje - w niezmienionej formie. Jeżeli przesyłka dociera do miejsca docelowego zniszczona, z wgnieceniami lub z jakimikolwiek problemami to świadczy jedynie o tym, że podczas przechowywania lub pakowania tegoż towaru doszło do niewłaściwych praktyk. Najlepsze praktyki są kluczem do sukcesu, a utrzymywanie standardów pakowania i ich śledzenie jest jednym z najważniejszych elementów, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie pełnej satysfakcji klienta. Jeżeli dana firma będzie stosować właściwe praktyki, to obniży koszty, zapobiegnie różnego rodzaju niedogodnościom i szkodom oraz będzie cieszyć się niesłabnącym zaufaniem swoich odbiorców. Wykorzystywanie najlepszych praktyk pakowania to realne korzyści.
Pakowanie/spinanie i jego wpływ na zwiększenie produkcji
Warto wspomnieć także o tym, że właściwe praktyki w pakowaniu, czy spinaniu mają też wpływ na znaczne zwiększenie produkcji, czyli późniejszych zysków. Jakiekolwiek zautomatyzowanie pakowania, czy spinania w znacznym stopniu przyspiesza ten proces i skraca czas, jaki trzeba na niego przeznaczyć. Już półautomatyczne pakowanie sprawia, że jest ono co najmniej 300% szybsze, a w przypadku sięgnięcia po automatyczne pakowanie te wartości mogą jeszcze się zwiększyć. Ponadto automatyczne pakowanie jest o wiele bezpieczniejsze niż ręczne, a sam pracownik staje się o wiele wydajniejszy i bardziej przyjazny. Istnieje wiele rozwiązań, które pozwalają w ten sposób usprawnić pakowanie, np. w przypadku pakowania pudeł można użyć półautomatycznej maszyny spinającej, która automatycznie jest w stanie przymocować pudełka za pomocą taśmy polipropylenowej (PP). Ciekawym rozwiązaniem są także wiązarki. To, jakie maszyny będą odpowiednie dla naszej działalności, zależne jest od kilku czynników. Pod uwagę trzeba wziąć m.in. rodzaj pakowane towaru oraz metodę, jaka zostanie wykorzystana do jego zabezpieczenia.
Bandowanie - gwarantowana efektywność
Wysoką skuteczność przynosi bandowanie. Jest to proces, którego celem jest owijanie towarów, ładunków i różnego rodzaju pakunków. Z reguły wykorzystywane są taśmy polipropylenowe i zapinki. Owijanie taśmą ma wiele zalet. Warto wymienić m.in. efektywną ochronę produktów oraz odpowiednią stabilizację np. na palecie. Co więcej, w czasie transportu nie jest możliwe, by ładunek się przesunął, spadł, czy ewentualnie otworzył. Trzeba dodać, że własnoręczne opakowywanie taśmą jest bardzo męczącą i żmudną pracą, dlatego też dobrą praktyką, po którą sięga się w wielu gałęziach przemysłu jest wykorzystywanie bandownic do palet. Ich zastosowanie pozwala na to, by pakowanie przebiegało w ekspresowym tempie i bardzo sprawnie. Spinanie taśmami z tworzyw sztucznych PP i PET do jedna z dominujących metod pakowania i zabezpieczenia ładunków na paletach, czy kartonach. Szczególnie jest stosowana wszędzie tam, gdzie pakowanie odbywa się na masową skalę np. w magazynach, sklepach, firmach transportowych i kurierskich oraz hurtowniach.
Podstawowe produkty - pakowanie
Pakowanie podstawowych produktów, jeżeli nie są one pakowane w pudełka, jest nieco bardziej skomplikowane i nie przebiega w zwyczajny sposób. Jeżeli produkt posiada pojemnik z otworem, w którym pokazywana jest zawartość opakowania, to otwór ten musi być we właściwy sposób wzmocniony tworzywem ochronnym. Jest to najlepsza i niezbędna praktyka, gdyż opakowanie kartonowe może rozbić się podczas transportu, a powstały pył może uszkodzić pozostałe produkty. To właśnie dlatego tak istotne jest zabezpieczenie ekspozycji. Tylko w ten sposób jest możliwa gwarancja dostarczenia do klienta produktu w całości oraz zapewnienie jego satysfakcji. Z kolei w przypadku ubrań, to są to produkty, które należy pakować w plastikowe torby. Co istotne, każde ubranie powinno posiadać własną torbę.
Przechowywanie produktu w korpusie - pakowanie wewnętrzne
Pakowanie wewnętrzne, czyli przechowywanie produktu w korpusie, to dobrze jest do tego celu użyć litego kartonu. Jest to słuszna praktyka, gdyż w ten sposób możliwa jest lepsza obsługa pakowanych produktów na magazynie. Warto dodać, że sama przydatność pakowania zależna jest również od konkretnej specyfikacji produktu. To właśnie dlatego przed pakowanie dobrze jest zastanowić się i potwierdzić wagę, rozmiar oraz skupić się na innych cechach produktu, które mogą znacząco wpłynąć na jakość danego opakowania.
Materiały opakowaniowe - czy dodatkowa ochrona jest ważna?
Na koniec warto wspomnieć o materiałach opakowaniowych i dodatkowej ochronie. Każdy dystrybutor jest zobowiązany do wysłania towaru w taki sposób, by dotarł do klienta w stanie nienaruszonym. To właśnie dlatego tak istotne jest zwrócenie szczególnej uwagi na pakowanie, czy przechowywanie różnego typu produktów. Dodatkowa ochrona naprawdę może mieć duże znaczenie np. w przypadku produktów szklanych. Jest to specyficzny typ ładunku, gdzie dystrybutor musi zagwarantować rozdzielenie skrzynek przy wykorzystaniu nośników między pudłami. Jest to konieczne by zapewnić brak uszkodzeń i zniekształceń podczas transportu. Ponadto, jeżeli przedmioty są wyjątkowo kruche i delikatne to powinny być zapakowanie w pojedyncze pudełka. Dodatkową ochronę może stanowić również wypełnienie pustych miejsc w pudełkach za pomocą papieru, tektury, czy innych wypełniaczy. Odpowiednie praktyki pozwalają nie tylko na właściwe pakowanie zgodne z ustalonymi standardami, ale przede wszystkim sprawiają, że dana firma jest bardziej wiarygodna w oczach klientów. Nie można też nie wspomnieć o wiele niższych kosztach ewentualnego uszkodzenia. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z asortymentem sklepu SPECPACK, gdzie czeka szeroki asortyment produktów pozwalający na wdrożenie najlepszych praktyk pakowania.