Firmy logistyczne, wysyłkowe, przedsiębiorstwa e-commerce - każda z działalności, w której konieczne jest przygotowanie nawet kilkuset przesyłek dziennie, potrzebuje zaawansowanego sprzętu, który usprawni ten proces i będzie nieocenionym wsparciem dla pracujących w firmie osób. Z jego pomocą efektywne owijanie palet przebiega znacznie sprawniej, a tak przygotowane do dalszej drogi przesyłki są odpowiednio zabezpieczone na czas transportu. Gdy przychodzi czas na automatyzację lub półautomatyzację czynności związanych z pakowaniem i owijaniem palet, warto lepiej rozeznać się na rynku i poznać nie tylko poziom zaawansowania takiego sprzętu, ale również jego obecne ceny. Co może wpływać na finalny koszt takiej maszyny? Jakie są rodzaje owijarek i która z nich może okazać się najlepszym rozwiązaniem w konkretnym przedsiębiorstwie?
Rodzaje owijarek do palet i szacowane stawki za poszczególne maszyny
Owijarki są maszynami, które do odpowiedniego zabezpieczania wysyłek wykorzystują folię stretch. Na rynku nie brakuje zarówno tych nowych i nowoczesnych, jak i używanych owijarek, dlatego warto przed zakupem zrobić szczegółowe rozeznanie, aby kupić model adekwatny do indywidualnych potrzeb firmy i jednocześnie nie przepłacić.
Prawdą jest, iż przy zakupie takiego sprzętu, firmy mogą wydać kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostateczna cena zależy od specyfiki zaawansowania konkretnej maszyny, automatyzacji, prostoty obsługi, intuicyjności i skuteczności działania. Czym będą cechować się poszczególne modele w zależności od półki cenowej, do której przynależą?
Sprzęt półautomatyczny
W pierwszej kolejności warto skupić się na urządzeniach półautomatycznych, które mogą kosztować od piętnastu do czterdziestu tysięcy złotych.
W tym przedziale cenowym można zamówić owijarkę, która posiada stół obrotowy i cechuje się wieloaspektowym zastosowaniem dzięki systemom regulacji. W zależności od potrzeb można zdecydować się na konkretnej średnicy talerz, ale również na ten z wcięciem, dzięki któremu podjazd wózkiem widłowym jest prostszy i sprawniejszy. Omawiane wcięcie znajduje się na talerzu i pozwala bezpieczniej i pewniej uchwycić ładunek widłami.
Zaawansowanie takiego sprzętu tyczy się nie tylko specyfiki jego konstrukcji, ale także oprogramowania. Zazwyczaj w owijarkach w tym przedziale cenowym można zapisać wiele programów, dzięki którym praca przebiega półautomatycznie, sprawnie i szybko. Możliwości takiego sprzętu to nawet kilkaset owiniętych palet w ciągu doby. Nowocześniejszy sprzęt, który cenowo zbliża się do górnej wyznaczonej granicy, może posiadać sensor, dzięki któremu urządzenie wie, jaka jest wysokość owijanej palety oraz jaka ilość folii potrzebna jest do zabezpieczenia towaru znajdującego się na palecie.
Sprzęt ze średniej półki dla średnich i dużych firm
Kolejne owijarki posiadają jeszcze większy zakres automatyzacji i obsługi, dzięki czemu liczba ładunków opakowanych znacznie wzrasta, a optymalne dopasowanie parametrów do konkretnego rodzaju towaru wpływa pozytywnie na zwiększone oszczędności w zakupie folii.
Owijarki, które kosztują do stu tysięcy złotych za sztukę, są oczywiście wyposażone w atuty i zalety sprzętu standardowego i posiadają kolejne dodatkowe funkcjonalności, które usprawniają cały proces pakowania. Zazwyczaj w tych zaawansowanych urządzeniach folia ulega odcięciu automatycznemu — nie trzeba w tym celu korzystać z pomocy manualnej pracownika.
Dzięki tego typu owijarkom można wprowadzić zautomatyzowaną linię pakującą z opcją sznurowania i rozciągania folii, co zapobiega jej sklejaniu się i plątaniu. W każdym z tego rodzaju systemów niezwykle ważna jest również stabilizacja ładunku. To kluczowe, by czynność stabilizacji przebiegała prawidłowo z dopasowaniem do wysokości ładunku.
Najnowocześniejsze systemy pakowania — owijarki zaawansowane
Na najwyższej półce cenowej znajdują się owijarki w pełni zautomatyzowane. Bardzo często umożliwiają owijanie zawartości znajdującej się na paletach nie tylko z pomocą folii stretch, ale także siatki. To z pewnością rozwiązanie idealne dla gigantów przemysłu, logistyki i transportu, którzy potrzebują najlepszych rozwiązań w kwestii wieloaspektowego owijania wszelakich ładunków z dopasowaniem do ich rodzaju i konkretnej specyfiki towaru.
Automatyzacja to nie tylko kwestia obsługi samej maszyny na linii pakującej, ale także przesył informacji dotyczących pakowania do komputera biurowego i bieżące informowanie kontrahentów o postępie prac. Tego typu urządzenia są w stanie poinformować klientów o tym, że w konkretnym momencie doszło do awarii bądź zaplanowano postój maszyn. Jak wiadomo, płynny przesył informacji w łańcuchu dostaw to podstawa terminowości i planowania całej logistyki.
Wybór między nowym a używanym sprzętem
Czym kierować się przy wyborze owijarki? Nie jest tajemnicą, iż te używane są tańsze. Trzeba jednak upewnić się, że nie są przestarzałe, nie będą kosztować przedsiębiorcy dużych nakładów finansowych na naprawy i usprawnienia, a także że będą kompatybilne z zaawansowanym, obecnym sprzętem na linii pakującej w zakładzie.
Ważne jest również upewnienie się, czy taki sprzęt wciąż pozostaje na gwarancji, czy są do niego ogólnie dostępne części zamienne i serwis, a także czy sprzęt używany wyposażony jest w cały komplet niezbędnych dokumentów, przeglądów itd.
Jeżeli z dokumentacji owijarki wynika, iż często była poddawana serwisowaniu i naprawie, może to świadczyć o jej złym stanie technicznym, nieodpowiedniej konserwacji, a tym samym o kolejnych nakładach finansowych, jakie trzeba będzie ponieść, by doprowadzić sprzęt do stanu użyteczności. Dlatego też czasem lepiej jest zainwestować większą kwotę i zamówić nową owijarkę, by zaoszczędzić sobie kłopotów z nieustannym postojem i wyłączeniem urządzenia z użytku.
Co wpływa na cenę owijarki do palet?
Oczywiście na cenę konkretnego urządzenia wpływa stopień jego technicznego i programistycznego zaawansowania, a także automatyzacja, która umożliwia zrezygnowanie ze znacznego manualnego wsparcia maszyny w procesie pakowania.
Co więcej, im większa niezawodność owijarki, prostota jej obsługi i szybkość pakowania, tym większa cena, która wiąże się z komfortem, wygodą i bezpieczeństwem korzystania ze specjalistycznego systemu.
Cena owijarki zależy także od intuicyjności sprzętu — im większa efektywność pakowania i oszczędności w wykorzystanym materiałem pakunkowym, tym wyższa cena samego urządzenia.
Na cenę wpływają także dodatkowe akcesoria, kontrola i redukcja odpadów, możliwości rozciągania folii, również wstępnego, opcje zabezpieczania ładunku znajdującego się na palecie, czy opcja samoczynnego odcinania folii przez maszynę.
Kiedy można spodziewać się zwrotu inwestycji i zacząć liczyć oszczędności?
Mówiąc o kosztach, nie sposób nie wspomnieć o oszczędnościach, na jakie firma może liczyć, decydując się na zakup owijarki do palet. Jednym z podstawowych jest oczywiście redukcja zużycia folii stretch. Kolejną kwestią, która uwzględniana jest przed zakupem zaawansowanego sprzętu, jest możliwość zminimalizowania ryzyka uszkodzenia ładunku na owijanej palecie dzięki solidnemu zabezpieczeniu go. Folia stretch jest bowiem odpowiednio naciągania i napinana, dzięki czemu utrzymuje sztywność towaru, zapobiegając jego przesuwaniu się.
Kolejny aspekt to koszty pracownicze. Im bardziej zautomatyzowany proces pakowania, tym mniej osób musi w nim uczestniczyć. To z kolei oznacza mniejsze zapotrzebowanie na pracowników, a jednocześnie przyspieszenie procesu pakowania dzięki wysokiej wydajności i efektywność owijarki. Łatwo zatem wywnioskować, iż zwrot inwestycji przechodzi stosunkowo szybko i to na wielu płaszczyznach.