
Transport drogą powietrzną, wodną czy lądową, transport gabarytowy oraz drobnicowy — dzisiejsza gospodarka w ogromnej mierze opiera się właśnie na transporcie. Towary transportowane są pomiędzy kontynentami, krajami i miastami po to, aby ostatecznie trafić w ręce konkretnego klienta. Aby jednak produkty różnego rodzaju mogły przetrwać każdą taką podróż bez uszczerbku, muszą być odpowiednio zapakowane. Warto zatem zastanowić się, jak zabezpieczyć towar na czas transportu, aby zrobić to w sposób szybki, skuteczny i niedrogi.
Dlaczego zabezpieczenie towaru jest tak istotne?
Opakowanie towaru pełni w trakcie transportu wiele istotnych funkcji, czasem bardziej lub mniej oczywistych. Najważniejszą z nich jest jednak ochrona przed uszkodzeniem. Każdy transportowany przedmiot narażony jest bowiem na często występujące czynniki, takie jak przyspieszaniem hamowanie, zmiany kierunku, przenoszenie, układanie i zdejmowanie. Aby w trakcie tych wszystkich czynności zawartość pozostała nienaruszona, istotny jest nie tylko sposób pakowania na zewnątrz (np. karton lub paleta), ale także wewnątrz przesyłki. Warto pamiętać, że gdy produkt zostanie dostarczony do klienta uszkodzony, generuje to niepotrzebne koszty, stratę czasu i pieniędzy, a nieraz także wiele nieprzyjemności ze strony odbiorcy lub firmy transportowej. Dlatego kwestię odpowiedniego zabezpieczenia towaru warto dobrze przemyśleć, aby jak najlepiej dostosować materiał opakowaniowy oraz metodę pakowania do rodzaju wysyłanych produktów.
Zabezpieczenie wewnątrz opakowania
Zanim jeszcze towar zostanie umieszczony w kartonie czy na palecie, warto odpowiednio go zabezpieczyć już na tym etapie. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzenia, zarysowania czy wgniecenia produktu nawet w przypadku, gdy opakowanie zewnętrzne zostanie naruszone. Istnieje kilka sposobów zabezpieczania towarów wewnątrz opakowania. Przyjrzyjmy się niektórym z nich.
Folia bąbelkowa
Folia bąbelkowa to jeden z najczęściej używanych przy pakowaniu i transporcie materiałów. Prosta, ale niezwykle skuteczna konstrukcja folii pęcherzykowej zapewnia doskonałą amortyzację oraz izolację termiczną dla owiniętych nią towarów. Zapobiega skutkom wstrząsów, upadków, przegrzania lub wychłodzenia. Dzięki temu, że folia bąbelkowa sama w sobie jest kleista, można łatwo i szybko owinąć nią dowolny przedmiot bez konieczności używania taśmy klejącej. Jest to materiał elastyczny, który łatwo dopasowuje się do wszystkich kształtów, można go wygodnie dociąć na wymiar zwykłymi nożyczkami, a na dodatek można wykorzystać go ponownie, a po zużyciu przeznaczyć do recyklingu.
Koperty bąbelkowe
Koperta bąbelkowa to połączenie tradycyjnej koperty z folią bąbelkową wewnątrz. Będzie idealnym zabezpieczeniem dla niewielkich kruchych i delikatnych przedmiotów, na przykład biżuterii, kamieni szlachetnych, szkieł hybrydowych, drobnej elektroniki czy płyt CD/DVD. Dzięki temu, że koperty bąbelkowe dostępne są w różnych formatach, można bez trudu dobrać rozmiar idealny pod konkretny ładunek.
Tektura falista
Wypełnienie tekturowe idealnie nadaje się do umieszczenia w paczce zawsze wtedy, gdy istotne jest, aby zapakowany towar nie przesuwał się po kartonie w niekontrolowany sposób. Tektura falista, która powstaje w wyniku sprasowania kilkunastu warstw masy papierniczej, ma bardzo szerokie zastosowanie w pakowaniu oraz ochronie towarów. Szczególnie często stosowana jest w formie przekładek pomiędzy kilkoma produktami, które nie powinny się ze sobą bezpośrednio stykać, aby uniknąć zarysowania czy uszkodzenia w inny sposób.
Pianki polietylenowe
Dla towarów wymagających niezawodnego zabezpieczenia przed potłuczeniem, obiciem, wgnieceniem czy zarysowaniem szczególnie polecane są pianki polietylenowe dostępne w rolce, którą można z łatwością dociąć na wymiar, lub w formie profili o różnych kształtach. Można nimi zabezpieczyć nawet ładunki o nietypowej formie, a dzięki swojej lekkiej, elastycznej formie pianki takie nie zwiększają znacząco masy całej paczki, zapewniając równocześnie doskonałą amortyzację i właściwości ochronne. Pianki polietylenowe idealnie nadają się do pakowania m.in. elektroniki, sprzętu AGD i RTV czy wyrobów drewnianych o kruchej strukturze i wysokiej wartości.
Opakowanie zewnętrzne
Po odpowiednim zabezpieczeniu przesyłki wewnątrz, warto także zadbać o jej zewnętrzne opakowanie. Oczywiście większość paczek pakowanych jest w kartony — są one niedrogie, występują w różnych rozmiarach i pozwalają łatwo oraz szybko pakować i transportować towar. Sam karton nie zapewnia jednak wysokiej wytrzymałości ani odporności na wodę czy wilgoć, dlatego należy go dodatkowo zabezpieczyć. Jednym z najlepszych materiałów do zrobienia tego jest folia stretch. Owinięcie nią dowolnego ładunku pozwala zabezpieczyć go przed wilgocią, kurzem i kradzieżą, a także w łatwy sposób połączyć ze sobą kilka mniejszych przesyłek.
Rodzaje folii stretch
Folia stretch dostępna jest w różnych wariantach, między innymi kolorystycznych. Może być czarna — wówczas nie prześwituje i gwarantuje jeszcze lepszą ochronę zawartości. Czarna folia stretch jest najczęściej wybierana do przesyłek różnego kształtu oraz wielkości, które nie muszą być łatwo rozpoznawalne z zewnątrz. Z kolei w przypadku, gdy istotna jest szybka identyfikacja towaru lub jego ładne wyeksponowanie, warto wybrać folię stretch przezroczystą. Kolejną ważną kwestią jest także sposób pakowania przy użyciu stretchu. Do najpopularniejszych rodzajów tej folii należy w tej kwestii folia stretch ręczna, czyli ta przeznaczona do ręcznego pakowania produktów oraz ładunków. Jeśli jednak chodzi o materiał do zadań specjalnych, warto zdecydować się na maszynową folię stretch, która pozwala oszczędzić czas i obniżyć koszty pakowania, a jednocześnie spełnić wymagania transportu morskiego czy lotniczego.
Zabezpieczenie dodatkowymi taśmami
Każdy karton trzeba czymś zakleić — doskonale się do tego nadają wytrzymałe, szczelne i bezpieczne taśmy pakowe. Korzysta z nich każdy producent, sklep, hurtownia czy fabryka. Taśmy pakowe stanowią najtańszą i najprostszą metodę zamykania kartonów i innych przesyłek, a na dodatek mogą stanowić element reklamowy lub informacyjny. W sprzedaży dostępne są między innymi taśmy pakowe z napisami takimi jak: „Uwaga szkło”, „Ostrożnie”, „Promocja” czy „Stop”. Są one niezwykle pomocne przy pakowaniu materiałów delikatnych i pozwalają w prosty sposób poinformować przewoźnika o konieczności zachowania szczególnej ostrożności. Wielu producentów oraz sprzedawców wysyłkowych chętnie stosuje także taśmy pakowe ze swoim logo czy hasłem reklamowym.
Oprócz taśm pakowych popularnym materiałem opakowaniowym są także taśmy bandujące. Można przy ich pomocy spinać towary na paletach, zabezpieczać kartony przed otwarciem, ale także wiązać ze sobą różne elementy, na przykład kilka kartonów różnej wielkości. Do wyboru są różne rodzaje taśm bandujących, takie jak taśmy PP (polipropylenowe), taśmy PET (poliestrowe) oraz taśmy WG. Tego typu taśmy wytrzymują nawet najcięższe warunki i są odporne na najbardziej niekorzystne czynniki zewnętrzne.
Wybór odpowiedniego środka transportu
Staranne zabezpieczenie towaru wewnątrz przesyłki, jak i samej paczki z zewnątrz to już połowa sukcesu. Aby jednak zawartość dotarła w miejsce docelowe bez uszczerbku istotne jest także wybranie odpowiedniej metody transportu. Ona także powinna być dostosowana do rodzaju transportowanych towarów. Dlatego do transportu lotniczego nie przekażemy przesyłki wrażliwej na zmianę ciśnień czy turbulencje, a do transportu drogą morską produktów szybko psujących się. Zastosowanie wszystkich tych podstawowych zasad pozwoli odpowiednio zabezpieczyć każdy towar na czas przechowywania i transportu.