Otrzymując przesyłkę z delikatną zawartością lub odpakowując tego typu towar zakupiony w sklepie stacjonarnym, z pewnością każdy z nas natknął się na nią wiele razy. Folia bąbelkowa — bo o niej właśnie mowa — jest materiałem często używanym między innymi do pakowania lub przechowywania różnego rodzaju produktów, ale także innych zastosowań. W jaki sposób powstaje folia bąbelkowa? Do czego jeszcze można ją wykorzystać? Zapraszamy do lektury!
Folia bąbelkowa — co to takiego?
Popularna folia bąbelkowa, nazywana także folią pęcherzykową, to sprężysty, przezroczysty materiał plastikowy charakteryzujący się drobnymi, regularnie rozmieszczonymi pęcherzykami wypełnionymi powietrzem. Ta prosta, ale skuteczna konstrukcja, pozwala zapewnić doskonałą amortyzację delikatnych, kruchych przedmiotów: szkła, elektroniki, sprzętu AGD i RTV, biżuterii, instrumentów muzycznych, ceramiki i porcelany oraz wszelkich innych towarów wymagających dodatkowego zabezpieczenia.
Doskonałe właściwości folii bąbelkowej
Dzięki zastosowaniu folii bąbelkowej w pakowaniu oraz transporcie można znacząco zmniejszyć ryzyko uszkodzenia tego typu produktów w drodze. Folia sprawdza się w tej branży doskonale, ponieważ jest całkowicie bezzapachowa, bezpyłowa, wodoodporna oraz paroszczelna, a na dodatek neutralna pod względem chemicznym, dzięki czemu nie wejdzie w reakcję z żadnym transportowanym towarem lub otaczającym go opakowaniem. Kleistość folii bąbelkowej gwarantuje jej ścisłe przyleganie do owiniętych nią produktów, co jest cechą wysoce pożądaną w pakowaniu oraz transporcie.
Przypadkowy wynalazek
Co ciekawe, pierwowzorem folii bąbelkowej była… trójwymiarowa plastikowa tapeta zaprojektowana przez dwóch amerykańskich inżynierów: Alfreda Fieldinga oraz Marca Chavannesa w 1957 roku. Choć produkt, który zamierzali wprowadzić na rynek, nie został przyjęty z wielkim entuzjazmem, eksperymentowali oni z różnymi grupami docelowymi tak długo, aż znaleźli idealne zastosowanie dla stworzonej przez siebie folii bąbelkowej.
Proces produkcji folii bąbelkowej
Z czego powstaje folia bąbelkowa? Surowcem, z którego obecnie się ją produkuje, jest folia polietylenowa pozbawiona substancji, które mogłyby być niebezpieczne dla życia i zdrowia człowieka. Dzięki temu folia bąbelkowa jest całkowicie nieszkodliwa, a na dodatek ekologiczna — może zostać w całości poddana recyklingowi. Do procesu produkcji folii pęcherzykowej wykorzystuje się małe granulki żywicy polietylenowej. Wytwarzane są one z różnych rodzajów żywicy o odmiennych właściwościach, a następnie umieszczane w długim cylindrze ze śrubą wewnątrz. Jej obroty pomagają przetworzyć niewielkie kuleczki żywicy w ciecz pod wpływem wysokiej temperatury — ponad 450 stopni Celsjusza. W ten sposób ciecz przygotowywana jest do wyciśnięcia z cylindra na dwa ułożone na sobie arkusze czystej folii wyprodukowanej z tworzywa sztucznego. Następnie następuje spłaszczenie powstałego materiału bazowego do określonej długości oraz przepuszczenie go przez rolę z wyciętymi otworami. Na tym etapie pęcherzyki powstają dopiero na pierwszej warstwie folii, a później poprzez sklejenie z drugą folią za pomocą próżni powietrze jest w nich zamykane. Tak powstała folia jest następnie chłodzona, rozciągana, docinana na odpowiedni wymiar i nawijana na rolkę.
Wszystkie wyżej opisane procesy sterowane są komputerowo i przebiegają w sposób w pełni zautomatyzowany. Nie oznacza to jednak, że folia bąbelkowa jest materiałem łatwym w produkcji. Proces ten utrudnia porowatość polietylenu, która może prowadzić do wydostawania się powietrza przez niewielkie dziurki, co skutkowałoby znacznym zmniejszeniem właściwości amortyzujących folii pęcherzykowej. Niektórzy producenci z tego względu stosują dodatkową powłokę, mającą na celu zapobieganie takiemu zjawisku.
Do czego można wykorzystać folię pęcherzykową?
Właściwości folii bąbelkowej pozwalają wykorzystać ją do wielu różnych celów, zawsze wtedy, gdy wymagana jest izolacja termiczna lub amortyzacja. Niewielkie koszty oraz łatwość zastosowania sprawiają, że folia pęcherzykowa jest jednym z najczęściej wybieranych materiałów do zastosowań wymienionych poniżej.
Pakowanie i transport
Głównym i najszerzej stosowanym przeznaczeniem folii bąbelkowej jest pakowanie oraz transport towarów. Pierwszymi produktami pakowanymi w folię pęcherzykową były komputery IBM — wrażliwe na wstrząsy oraz uszkodzenia mechaniczne. Inne przedsiębiorstwa bardzo szybko zainspirowały się tym prostym, ale niezwykle skutecznym sposobem zabezpieczania swoich towarów podczas wysyłki, dzięki czemu cała branża e-commerce zrewolucjonizowana została w kwestii pakowania ochronnego. Od kilku dziesięcioleci folia bąbelkowa jest najchętniej stosowanym materiałem amortyzującym w różnego rodzaju przesyłkach. Nie jest to jednak jej jedyne możliwe zastosowanie.
Termoizolacja w ogrodnictwie i gastronomii
Jeszcze zanim folia bąbelkowa zaczęła być używana w transporcie i pakowaniu, wykorzystywana była jako izolacja do szklarni. Choć rozwiązanie to nie przynosiło wówczas spektakularnych efektów, dziś folia pęcherzykowa nieraz używana jest właśnie jako izolacja termiczna w ogrodnictwie na mniejszą skalę. Wystarczy solidnie owinąć nią donice stojące na zewnątrz, aby pomóc rosnącym w nich roślinom przetrwać niskie temperatury. Dzięki swoim doskonałym właściwościom izolacyjnym folia bąbelkowa może być także wykorzystywana w gastronomii — zabezpiecza gorące posiłki przed szybką utratą ciepła, co pozwala dostarczyć je do klienta w odpowiedniej temperaturze.
Pozostałe zastosowania
Folia bąbelkowa jest także niezbędna przy przeprowadzkach i bardzo chętnie wykorzystywana przez firmy przeprowadzkowe. Jej elastyczność i miękkość pozwala szybko i skutecznie zabezpieczyć wszelkiego rodzaju sprzęty czy delikatne oraz kruche przedmioty przed zarysowaniem, wgnieceniem bądź potłuczeniem w trakcie transportu. Oprócz tego wiele osób, szczególnie na zachodzie, stosuje folię bąbelkową jako zabezpieczenie przydomowego basenu. Rozłożenie folii pęcherzykowej na tafli wody pozwala w niedrogi, ale skuteczny sposób ochronić ją przed wychłodzeniem, a także obecnością niepożądanych insektów.
Co zrobić ze zużytą folią bąbelkową?
Folia bąbelkowa, którą wyjmujesz z otrzymanej przesyłki, może być bez obaw wykorzystana ponownie. Warto zachować jej większe kawałki do późniejszego użytku — przyda się na przykład w przypadku konieczności wysłania paczki, owinięcia donic ogrodowych, zabezpieczenia przechowywanych talerzy czy kubków albo po prostu w celach rekreacyjnych. Przekłuwanie pęcherzyków powietrza jest bowiem niesamowicie odstresowujące — jedna minuta zabawy folią bąbelkową może zastąpić nawet półgodzinny masaż relaksacyjny! Stanowi doskonałą rozrywkę dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci, którym może dać interesujące zajęcie na dłuższy czas, a rodzicom — chwilę beztroskiego wytchnienia. Folia bąbelkowa jest produktem tak uwielbianym przez jej miłośników, że doczekała się własnego „święta”. W ostatni poniedziałek stycznia obchodzony jest Bubble Wrap Appreciation Day, czyli Dzień Uznania dla Folii Bąbelkowej.
Co jednak zrobić z folią, która została już wykorzystana w maksymalnym stopniu i nie nadaje się do dalszego użytku? Należy pamiętać, że może ona zostać w całości poddana recyklingowi. Aby jednak tak się stało, należy umieścić ją w odpowiednim koszu zgodnie z zasadami segregacji odpadów. Folię pęcherzykową wyrzucamy do żółtego worka lub pojemnika oznaczającego odpady na metale i tworzywa sztuczne. W przypadku popularnych kopert bąbelkowych przed wyrzuceniem należy oddzielić od siebie papier i plastik, a następnie każdy z tych surowców umieścić w odpowiednim pojemniku.