Folia bąbelkowa oraz folia stretch to bardzo popularne materiały opakowaniowe, jednak wciąż wiele osób ma wątpliwości, gdzie wyrzucać folię bąbelkową i folię stretch oraz czy np. można je poddać recyklingowi. Jakie są zastosowania tych rodzajów folii? W jaki sposób można je wykorzystać do końca? O czym należy pamiętać podczas segregacji tych materiałów? Jak sytuacja wygląda w przypadku koperty bąbelkowej? Odpowiedzi na wszystkie pytania można znaleźć w poniższym artykule - zapraszamy do lektury!
Zastosowanie folii bąbelkowej i folii stretch
Folia bąbelkowa powstaje z tworzywa sztucznego i jej cechą charakterystyczną jest obecność pęcherzyków powietrza, znajdujących się na całej powierzchni folii w regularnych odstępach. Folia ta ma wysoką sprężystość, odporność na wilgoć, kurz i pył oraz dobrze amortyzuje każdy zabezpieczony nią towar. Folia bąbelkowa to bardzo uniwersalny i praktyczny materiał, przez co cieszy się niezmienną popularnością od lat. Folia stretch z kolei odznacza się wysoką wytrzymałością na rozerwanie oraz rozciągliwością. Folia także pozwala na zawijanie i w ten sposób zabezpieczanie dowolnych przedmiotów, jednak nie chroni przed wstrząsami tak dobrze, jak folia bąbelkowa. Folia stretch jest ekonomiczna, a jej największym atutem jest klejąca warstwa, która pozwala na zabezpieczenie mnie kruchych i delikatnych artykułów bez konieczności używania dodatkowych lin, czy taśm. Wszystkie te cechy powodują, że są to dobre materiały do przygotowywania różnych przedmiotów do wysyłek oraz mniejszej lub większej ochrony podczas samego transportu. Dodatkowo obie folie posiadają szereg zastosowań i obecnie można je znaleźć niemal w każdym gospodarstwie domowym, przedsiębiorstwie, czy zakładzie. Często problemem jest segregacja folii stretch oraz bąbelkowej, dlatego czas rozwiać wszelkie wątpliwości.
Folia bąbelkowa i folia stretch - ważne, by wykorzystać je do końca
Zanim jednak będzie wiadomo, gdzie wyrzucać folię bąbelkową i folię stretch to warto poruszyć kwestię samego ich wykorzystania. Są to materiały z tworzywa sztuczne, co powoduje, że tego rodzaju folie rozkładają się przez bardzo długi czas i są dużym obciążeniem dla środowiska naturalnego. To właśnie dlatego warto stosować te materiały tak długo, jak tylko jest to możliwe ze względów praktycznych. Nieważne, czy ktoś korzysta z tych folii jedynie sporadycznie, czy każdego dnia - warto zrobić z nich pełny użytek, zanim sięgnie się po kolejne. Dobrą praktyką jest ponowne wykorzystanie folii stretch, która dociera np. w ramach jakiegoś transportu lub przesyłki, jeżeli jest oczywiście w dobrym stanie i nie straciła swoich właściwości. Z takiej folii w zależności od sytuacji można zrobić użytek w pracach kuchennych, czy podczas niewielkich remontów. Analogicznie jest w przypadku folii bąbelkowej. Jeżeli pęcherzyki powietrza nie zostały zniszczone, świadczy to o tym, że folia wciąż ma znakomite parametry ochronne, czy termoizolacyjne i z powodzeniem można pozostawić ją do kolejnego wykorzystania. W ten sposób można użytkować takie folie nawet kilkukrotnie - do czasu, aż zupełnie stracą swoje wszelkie właściwości i niezbędne będzie ich wyrzucenie. Mając na uwadze jednak dobro środowiska naturalnego, warto zadbać o to, by folia mogła być w przyszłości poddana recyklingowi. By tak się stało, należy umieścić ją w dedykowanym kontenerze.
Segregacja folii bąbelkowej i folii stretch - dlaczego warto?
Zanim oczywistym będzie, do jakiego pojemnika wyrzucać folię bąbelkową i stretch, dobrze jest dowiedzieć się dlaczego segregacja tego typu folii jest aż tak istotna. Jak każde tworzywo sztuczne, rozkład obu tych folii może trwać nawet kilkaset lat. Jest to ogromny problem dla planety i przyczyna pogłębiającej się degradacji środowiska naturalnego. Folia bąbelkowa lub folia stretch, która zostanie wrzucona do pojemnika, z którego śmieci lądują na wysypisku lub w ogóle nie znajdzie się w śmietniku, a zostanie wyrzucona poza nim, będzie obciążeniem przez niezwykle długi czas. By zapobiec lub choć zahamować jej szkodliwy wpływ na planetę należy poddawać folię stretch i folię bąbelkową recyklingowi. By to mogło mieć miejsce, odpady z folii muszą znaleźć się we właściwym pojemniku. I nie ma tu znaczenia, czy z tych materiałów korzysta się jedynie okazjonalnie i np. posiada się we własnym gospodarstwie domowym tylko jedną rolką, czy stosuje się je na szeroką skalę w danej firmie i np. pakuje się codziennie setki kartonów. Prawdą jest, że i jedna i druga osoba powinna pochylić się nad tym zagadnieniem i wyrzucać folie w odpowiednim miejscu.
Folia bąbelkowa i folia stretch - do jakiego kontenera wyrzucać?
Czas przejść do najistotniejszej kwestii. Segregacja to bardzo ważna sprawa również w przypadku pozostałych odpadów, jednak to właśnie tworzywa sztuczne, z których wykonana jest folia bąbelkowa i folia stretch, mają największy, negatywny wpływ na środowisko i warto wyjątkowo przyłożyć się do tego problemu. Tworzywo sztuczne, zgodnie z procesem prawidłowej segregacji odpadów, powinno znaleźć się w kontenerze na plastiki i metale. W 2013 roku nastąpiła reforma, na której mocy w całej Polsce pojawiły się pojemniki do segregacji śmieci. Każdy z pojemników powinien mieć różny kolor i ten przeznaczony na plastiki i metale ma posiadać barwę żółtą. Każdy odpad folii bąbelkowej i folii stretch należy więc wyrzucać do najbliższego, żółtego pojemnika.
Prawidłowa segregacja folii bąbelkowej oraz folii stretch - kilka ważnych reguł
Oczywiście, by folia bąbelkowa i folia stretch mogły być poddane recyklingowi, nie wystarczy ich jedynie wyrzucić do żółtego pojemnika, ale należy też przed pozbyciem się odpadu zastosować do kilku reguł. Przede wszystkim ważne jest oczyszczenie z folii. W pojemnikach na tworzywo sztuczne istotne jest, by w środku znajdowały się tylko i wyłącznie odpady, które nadają się do późniejszego recyklingu. Jego zawartość nie ląduje na wysypisku śmieci, a trafia w miejsce, gdzie odbywa się proces skrupulatnego odzyskiwania. Jeżeli folia nie będzie oczyszczona z taśmy lub innych, niechcianych elementów to nie będzie ona mogła być poddana recyklingowi. Na foli może znajdować się także drewno, papier, czy klej i te elementy również należy usunąć. Odpowiednie przygotowanie folii stretch i folii bąbelkowej do segregacji ma też duże znaczenie dla pracy osób, które zajmują się procesem odzyskiwania.
Koperty bąbelkowe - co z nimi zrobić?
Na koniec warto pochylić się nad kwestią kopert bąbelkowych. Koperta ta składa się z dwóch różnych materiałów i każde z nich może być poddane późniejszemu recyklingowi. Co należy w tej sytuacji zrobić? Gdzie wyrzucić kopertę bąbelkową? Odpowiedź jest o wiele prostsza, niż mogłoby się wydawać. Skoro koperta tego typu jest stworzona z dwóch materiałów, to przed jej wyrzuceniem należy je od siebie oddzielić i umieścić we właściwych pojemnikach. Papier powinien trafić do kontenera w kolorze niebieskim, a folia bąbelkowa w kolorze żółtym. Tylko takie postępowanie to poprawnie wykonana segregacja. Jeżeli całość wrzuci się do pojemnika na papier (w kolorze niebieskim), to niestety nie będzie to prawidłowe działanie i nie przyniesie ono spodziewanych, wymiernych korzyści. Po wysokiej jakości folię bąbelkową i folię stretch zapraszamy do sklepu SPECPACK. Nasza bogata oferta zawiera produkty w różnych wielkościach tak, by każdy Klient mógł dopasować artykuł do swoich potrzeb. Gwarantujemy fachowe doradztwo oraz szybki kontakt. Zachęcamy do zapoznania się z naszym asortymentem.