Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Gdzie wyrzucać folię bąbelkową i stretch?

Gdzie wyrzucać folię bąbelkową i stretch?

Zarówno folia bąbelkowa, jak i stretch należą do materiałów, które cenione za swoje właściwości opakowaniowe są praktycznie niezastąpionym akcesorium wykorzystywanym w niemal wszystkich przedsiębiorstwach, które na co dzień zajmują się wysyłką wszelakich towarów wymagających odpowiedniego zabezpieczenia na czas transportu do miejsca docelowego. Z pomocą obu wspomnianych produktów zapewnia się podwyższony poziom ochrony towarom kruchym, delikatnym, ale także meblom, czy przedmiotom wymagającym dodatkowego zabezpieczenia przed wodą i wilgocią. Gdy jednak towar dotrze pod wskazane miejsce i zostaje rozpakowany, pojawia się dylemat — gdzie wyrzucić folię bąbelkową lub stretch? Czy można oba te materiały poddać recyklingowi? Jak przeprowadzać proces segregacji tego rodzaju produktów zgodnie z ekologicznym nurtem troski o środowisko naturalne?

Maksymalne wykorzystanie folii bąbelkowej i stretchu — w firmach i gospodarstwach domowych

Nie jest tajemnicą, iż folia bąbelkowa i stretch są bardzo uniwersalnym produktem o wieloaspektowym wykorzystaniu, dlatego ich produkcja utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, by sprostać zapotrzebowaniom popytu. Warto jednak pamiętać o tym, iż materiały te — ze względu na to, iż produkowane są z tworzyw sztucznych — wymagają setek lat na to, by ulec całkowitemu rozkładowi.

Z tego też względu dobrym pomysłem jest ich maksymalne wykorzystanie, zanim wyrzuci się je bezpowrotnie. Zarówno stosowane sporadycznie, jak i również intensywnie, będą niezwykle użytecznym elementem wyposażenia podczas prowadzonych remontów, czy sposobem na uchronienie delikatnych przedmiotów przechowywanych w piwnicy bądź na strychu przed zniszczeniem. Z folii mogą również korzystać przedsiębiorstwa produkcyjne, firmy logistyczne, właściciele sklepów internetowych, którzy z pewnością ucieszą się z możliwości powtórnego wykorzystania tych materiałów opakowaniowych, zmniejszając tym samym wysokość wydatków na zakup nowej folii bąbelkowej i stretchu.

Oba te materiały nie zajmują dużo miejsca, nie są również wymagające w kwestii ich przechowywania. Świetnie chronią, izolują, dlatego, zamiast kupować kolejną rolkę jednego z tych produktów, lepiej w pierwszej kolejności wykorzystać powtórnie ten znajdujący się w domowych schowku lub firmowym magazynie.

Segregacja folii bąbelkowej i stretchu — dlaczego to takie ważne?

Jak już wyżej wspomniano, czas potrzebny na całkowity rozkład tworzyw sztucznych, z których powstaje folia bąbelkowa i stretch, liczony jest w setkach lat. W międzyczasie może dojść do rozdrobnienia tychże tworzyw, które spożywane przez zwierzęta trafiają dalej łańcuchem pokarmowym do jego ostatniego ogniwa, czyli właśnie do człowieka.

Aby ustrzec się przed pośrednim spożywaniem tworzyw sztucznych i ich szkodliwym oddziaływaniem na ludzki organizm, należy pamiętać o zasadach segregacji, dzięki którym ów materiały są poddane recyklingowi, a ludzie dbają nie tylko o środowisko naturalne, ale również o samych siebie i swoje zdrowie.

Kolejny ważny aspekt segregacji to przyspieszenie procesu samego recyklingu i ułatwienie tychże procedur, dzięki czemu przetwarzanie i powtórne wykorzystanie ułatwi zredukowanie ewentualnych składowisk śmieci czekających w kolejce na oczyszczenie i przygotowanie do powtórnego przetwórstwa. Aspekt ten wpływa ponadto na zmniejszenie wydatków na utylizację sztucznych odpadów, co przekłada się nie tylko na kosztową efektywność firm zajmujących się recyklingiem, ale także podmiotów biznesowych i finalnego konsumenta korzystającego z folii bąbelkowej lub stretchu.

Przygotowywanie materiałów do ponownego recyklingu

Dlaczego to takie ważne, by już na poziomie segregacji odpowiednio oczyścić folię bąbelkową i stretch przed ich wyrzuceniem? Przede wszystkim może to przyspieszyć cały proces i ułatwić pracę pracownikom sortowni odpadów. Nie jest to czynność czasochłonna, a pozwala na prawidłowe segregowanie śmieci domowych i firmowych, jak i umieszczenie ich w odpowiednim kontenerze na śmieci.

Należy pamiętać, iż folia bąbelkowa i stretch muszą trafić do żółtego pojemnika na śmieci. Prócz charakterystycznego koloru świadczącego o tym, iż jego zawartość jest poddawana przetwarzaniu i ponownego wykorzystaniu, na kontenerach można spotkać się także ze znakiem składającym się z trójkąta stworzonego z trzech strzałek.

Wspomniane materiały opakowaniowe powstają z polietylenu (PE), który oznaczany jest numerem drugim. Cyfra ta również może znajdować się na żółtym pojemniku na śmieci. To jedno z najczęściej stosowanych tworzyw sztucznych na świecie, które jako termoplastyczny materiał poddaje się wielokrotnemu przetwarzaniu, formowaniu — w zależności od potrzeb.

Wspomniane materiały należy odpowiednio oczyścić, nim trafią do kontenera. Konieczne jest usunięcie znajdujących się na nich resztek kleju, taśmy klejącej, papieru, tektury,  drewna, sklejki — wszystkich tych materiałów i tworzyw, które utrudniają odzyskiwanie tworzywa do jego powtórnego wykorzystania. Bardzo często na takich foliach i stretchach znajdują się resztki innych opakowań stosowanych w wysyłce, ale również etykiety kurierskie, zszywki, spinacze, których zadaniem jest dodatkowe zabezpieczenie całego opakowania. Odpowiednio oczyszczona folia bąbelkowa i stretch mogą zostać następnie wyrzucone do żółtego pojemnika i tym samym poddane recyklingowi.

Świadoma segregacja polietylenu — jak się za nią zabrać?

Wiele osób ma problem z rozpoznaniem rodzaju danego tworzywa, a tym samym z wyrzuceniem go do odpowiedniego kontenera. Tak samo jest w przypadku folii bąbelkowej i stretchu. Wiedząc jednak, że jest to tworzywo sztuczne tzw. polietylen, można z czystym sumieniem wyrzucić je do dedykowanego mu żółtego pojemnika.

W całej Polsce, ale również w wielu krajach na całym świecie, na co dzień stosowane są uniwersalne pojemniki na odpady segregowane, dzięki którym każdy przyczynia się do odpowiedzialnej troski o środowisko naturalne.

Jakie produkty mogą być problematyczne przy segregowaniu i wymagać oczyszczenia? To przede wszystkim koperty bąbelkowe łączące folię z papierem lub tekturą, torby i worki dodatkowo wzmacniane wspomnianym tworzywem sztucznym w celu ochrony zawartości przed wilgocią, pokrowce ochronne produkowane z tkanin zabezpieczanych folią lub stretchem, jak i wiele innych produktów, które przy segregacji mogą wydawać się kłopotliwe.

To tylko kilka podstawowych produktów łączących w sobie niezawodność folii bąbelkowej lub stretchu z innymi materiałami wykorzystywanymi w przemyśle, handlu i życiu codziennym.

Gdzie wyrzucać takie mieszane produkty z dodatkiem folii lub stretchu? Również i w tym przypadku sytuacja wygląda analogicznie. Należy w pierwszej kolejności oddzielić folię bąbelkową i stretch od pozostałych składowych i umieścić w żółtym pojemniku. Pozostałe elementy — w zależności, z jakich tworzyw i surowców powstały, powinny zostać umieszczone w kontenerze na papier i tekturę, bioodpady lub szkło.

Kiedy jednak wyrzucenie folii bąbelkowej i stretchu w połączeniu z innymi materiałami wymaga skorzystania z czarnego kontenera? Jest to pojemnik na odpady mieszane — jeżeli zatem miks materiałów i tworzyw nie jest możliwy do manualnego rozdzielenia, należy taki przedmiot wyrzucić do wspomnianego czarnego pojemnika. Jeżeli istnieje taka możliwość, są one poddawane sortowaniu, by upewnić się, czy aby nie można ich recyklingować. Pozostałe odpady są natomiast kierowane na składowiska lub do spalarni. W tym drugim przypadku energia pozyskiwana ze spalania może być wykorzystania np. w celach grzewczych. Pozostały balast jest składowany, gdzie poddaje się go powolnej degradacji i rozkładowi.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl