Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost

Folia stretch - rodzaje oraz długość folii w rolce

Folia stretch - rodzaje oraz długość folii w rolce

Folia stretch jest produktem, który ze względu na swoją wieloaspektowość cieszy się bardzo dużą popularnością i zastosowaniem zarówno w firmach i przedsiębiorstwach, jak i również w prywatnych gospodarstwach domowych. Można się z nią spotkać praktycznie wszędzie, choć ze szczególnym uwzględnieniem wykorzystywana jest w magazynach, przez firmy logistyczne i transportowe, ale również w domach, gdzie służy jako produkt chroniący przechowywane przedmioty przed wilgocią i uszkodzeniem. Wykorzystywana jest ponadto  w branży budowlanej, handlowej, spożywczej — praktycznie wszędzie tam, gdzie konieczne jest zastosowanie dodatkowych środków ochronnych przystosowujących się do najróżniejszych kształtów, gabarytów i wagi towarów. Z czego produkowana jest folia stretch? Jakie są jej rodzaje i z jakimi rolkami można spotkać się w sprzedaży?

Charakterystyka folii stretch

Folia stretch charakteryzująca się dużą elastycznością jest produkowana z tworzywa sztucznego, które ze względu na swoje rozciągliwe właściwości i możliwości izolacyjne stosowane jest w pakowaniu i zabezpieczaniu towarów przed uszkodzeniami w czasie transportu, przechowywania i magazynowania. Folia stretch produkowana jest z polietylenu, który może być poddawany recyklingowi i powtórnemu przetwórstwu w celu umożliwienia jego ponownego wykorzystania.

Decydując się na zastosowanie folii, nie trzeba martwić się o zakup i produkcję opakowań dopasowanych kształtem do specyfiki i gabarytu towarów, które wymagają wysyłki lub przechowywania.

Rodzaje folii stretch ze względu na proces ich produkcji

Folia polietylenowa powszechnie znana jako folia stretch, dostępna jest w sprzedaży w formie transparentnej i nie transparentnej. To cecha, dzięki której zastosowania omawianego produktu są jeszcze większe i bardziej zróżnicowane.

W zależności od tego, w jaki sposób folia stretch jest produkowana, mogą zależeć jej finalne właściwości wpływające na charakter i sposób zastosowania każdej z nich. Obecnie wspomniany produkt wytwarzany jest metodą rozdmuchu i wlewu maszynowego.

Folia stretch produkowana metodą rozdmuchu

Folia stretch produkowana metodą rozdmuchu powstaje z granulatu, jakim jest polietylen poddawany wstępnie topieniu w specjalnie przygotowanej do tego celu maszynie, a następnie w ciekłej, ciepłej formie wprowadzany do urządzenia, w którym zostaje nadmuchiwany do pożądanej grubości i szerokości. Gdy zostanie uzyskany stosowny kształt, folia jest chłodzona, dzięki czemu przybiera swoją finalną formę i może zostać nawinięta na rolkę oraz cięta do pożądanej wielkości. Folia produkowana tą metodą charakteryzuje się największą wytrzymałością i jakością.

Folia stretch produkowana metodą wlewu maszynowego

Folia produkowana metodą wlewu maszynowego powstaje z pomocą odpowiednich maszyn, które nakierunkowują roztopione tworzywo przez końcówkę wylotową na specjalny wał, na którym dochodzi do równomiernego formowania tworzywa i jego przeciągania wzdłuż maszyny przy użyciu wałów. W zależności od tego, jaki ma być finalny kształt i specyfika folii, mogą być dodawane do niej różne barwniki, wypełniacze, dodatki zmniejszające tarcie i substancje o działaniu antystatycznym.

Podział folii stretch ze względu na jej przeznaczenie i możliwości użytkowania

Folia stretch różni się nie tylko samym procesem produkcyjnym, ale również finalnym zastosowaniem, co determinuje nie tylko jej szerokość, ale również liczbę metrów bieżących nawijanych na pojedyncze rolki. Jak pod tym kątem można podzielić ją na poszczególne rodzaje?

Folia stretch maszynowa

Pierwszym, najczęściej spotykanym rodzajem jest folia stretch maszynowa. Przeznaczona do użytkowania przez maszyny, umożliwia zautomatyzowanie procesu pakowania. Mocowana na maszynach pakujących  zwykle charakteryzuje się większą grubością i wytrzymałością na rozciąganie, dzięki czemu z jej pomocą można skutecznie i efektywnie zabezpieczać towar o większych gabarytach i wadze. Przeznaczona jest do owijania palet, pakowania większych jednostek transportowych, jak skrzynie i beczki.

Folia stretch ręczna

Bardzo elastyczna, przeznaczona jest do manualnego pakowania i owijania produktów wymagających ochrony lub izolacji. Charakteryzuje się wysokim poziomem elastyczności i wytrzymałości na rozciąganie, również do owijania mniejszych jednostek transportowych, takich jak kartony i worki. Służy często do magazynowania i przechowywania towaru, ale również znajduje swoje zastosowanie wśród prywatnych użytkowników.

Folia stretch mini

To rozwiązanie mniejsze i cieńsze od standardowej, przemysłowej folii stretch, która umożliwia poręczne i szybkie pakowanie, owijanie produktów o mniejszych gabarytach. Znana jest również jako mikro. Zazwyczaj wykorzystywana jest przy osłanianiu niewielkich towarów, takich jak książki, zabawki, kosmetyki, produkty elektroniczne. Można spotkać się z nią w małych i średnich firmach trudniących się działalnością e-commerce.

Jakie są długości folii stretch w pojedynczej rolce?

Grubość folii stretch, jej długość oraz szerokość bardzo często uzależnione są od tego, jakie jest jej ostateczne przeznaczenie i wykorzystanie. 

Dlatego też w sprzedaży można spotkać się z tymi w wersji mini, standardowej i przemysłowej. Przykładowo, folia stretch mini dostępna jest w szerokości 10 cm, 16,6 cm, 20 cm, 25 cm oraz 30 cm. Na rolce natomiast w każdym z poszczególnych przypadków znajduje się 220 mb produktu.

Rolki folii stretch standardowe przeznaczone do ręcznego owijania są zazwyczaj dostępne w wersjach przeliczanych na kilogramy. Mowa tutaj o produktach o wadze 1,5 kg oraz 3 kg. Ich grubość to 23 mikrometry i na tej podstawie określa się szacunkową długość każdej rolki.

Warto również wspomnieć o foliach stretch maszynowych produkowanych metodą dmuchaną i wylewaną. W przypadku tej pierwszej grubość folii nawiniętej na rolkę może wynosić 12, 15, 17, 20, 23 oraz 25 mikrometrów. Z kolei folia stretch maszynowa wylewana będzie miała grubość 12, 15, 17, 20 lub 23 mikrometry. Dobór odpowiedniej folii maszynowej jest zazwyczaj indywidualnie omawiany z klientem, z tego też względu parametry konkretnego zamówionego produktu mogą się od siebie różnić.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup folii stretch?

Jedną z podstawowych kwestii, która zdecydowanie przeważa na korzyść folii stretch, są jej praktycznie nieograniczone możliwości zastosowania — nie tylko w przemyśle, ale również w innych branżach gospodarki, jak i także w prywatnych domach.

Dzięki zróżnicowaniu oferty pod kątem wytrzymałości folii, jej grubości, kolorystyki, elastyczności, długości, szerokości, opakowanie delikatnych, kruchych, podatnych na wilgoć towarów nie sprawia najmniejszego problemu. Folia stretch, która jest łatwa w rozciąganiu i niezwykle elastyczna, chroni i izoluje przed dostępem do wody, ale również przed kurzem, innym rodzajem zabrudzeń, zarysowaniami i uszkodzeniami, a także przed przesuwaniem się transportowanych dóbr w tego rodzaju opakowaniu. Co więcej, nadaje się do recyklingu, można ją powtórnie wykorzystać przy osłanianiu drobnych przedmiotów, jak i wielokilogramowych palet.

Folia kolorowa, w tym jedna z najpopularniejszych, czyli czarna, umożliwia transportowanie przedmiotów, których zawartość nie powinna być szerzej znana osobom biorącym udział w całym łańcuchu dostaw. Natomiast zastosowanie folii transparentnej umożliwi szybszą identyfikację i rozpoznanie zawartości — wedle indywidualnych potrzeb i uznania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl